+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

3 põhjust eelistada mahetoitu

22.04.2019
3 põhjust eelistada mahetoitu

Kuigi osa toitumisnõustajaid, tervishoiutöötajaid jt spetsialiste ei pea mahetoitu nn tavatoidust oluliselt paremaks, meeldib meile mõelda, et inimene on osa loodusest. Seega, mis on hea loodusele, on hea inimesele. Ja ka teistpidi - mis kahjustab loodust, kahjustab inimest. 

Seega tundub loogiline, et mürke või mürgistusi tekitavaid aineid ei ole mõistlik süüa. See on ohtlik. 

Sellele viitas ka Riigikontrolli audit, mis avalikustati 10.juunil 2019. 

Kuigi toit võiks ja peaks olema ohutu, ei saa nõnda siiski iga toidu kohta öelda. Üha enam kõneldakse sünteetiliste värvainete kahjulikkusest inimtervisele, samuti liigsest suhkru ja soolatarbimisest aga ka sellest, kuidas sünteetilised taimekaitsevahendid on jõudnud meie toidulauale ja ka põhjavette.

Eesti seadused-määrused ei luba etiketile märkida, et üks või teine toiduaine on näiteks kiudaineterikas, kui pole konkreetset kiudainete sisaldust ette näidata. Tarbija kaitsmise eesmärgil. Samas ei nõua praegused seadused-määrused ka etiketile märkimist, kui palju on toidu kasvatamisel kasutatud kunstväetisi, taimekaitsevahendeid ega pärilikult muundatud organisme. Ei pea ka kindlaks tegema ega märkima, kui suur on nende sisaldus toidus nt 100gr kohta. 

Ometi pole glüfosaadid ega putukamürgid midagi, mida me endale taldrikule lisaksime. Miks peaksime sööma siis neid koos toiduga? Ei peagi. Mahepõllumajanduses võideldakse taimekahjustajatega loodusega kooskõlas, abiks talupojatarkus ning teadus. Väetaminegi soodustab loodusliku mitmekesisuse (putukad, roomajad, kahepaiksed, linnud jt) säilimist. 

Põllumajandustoetused mittemahedale tootmisele on suuremad kui mahetootmisele. Ka sellistes tingimustes on kaubagruppe, kus mahetoit on mittemahedast tarbijale kallim. Meie arvates on müüt, et mahe on kallis, kasulik neile, kes toodavad mittemahedalt.

Mida enam kasvab nõudlus puhta toidu järele, seda enam hakatakse selle tootmist toetama ka otsustajate tasandil. Seega - tarbijad on need, kes otsustavad ka põllumajandustoetuste ja puhta keskkonna vajalikkuse üle. 

Puhast toitu võib igaüks kodus endale toitu kasvatada, kuid mahemärgistuse saab toodang, mille tootmise (sh kasvatamise) protsessi on jälgitud, analüüsidega laboratoorselt kontrollitud (nii tootja, tarnija kui ka maaletooja/edasimüüja juures). See annab garantii, et toodang on puhas st tervisele ohutu. 

Moodne mahepõllumajandus on kooslus traditsioonidest ehk sajandite jooksul kogutud teadmistest ja nutikast tehnikast, uusimatest teadussaavustest. Kõlab nagu täiuslik kombinatsioon. 

 

3 põhjust, miks meile mahetoit meeldib.

MAITSVAM. See on ju see, mis tegelikult loeb. Et toit oleks maitse järgi. Mahetoidu maitse lihtsalt on parem. Meie pähklid ja seemned on röstimata st naturaalsed, puuviljad lisatud suhkruta.

TERVISLIKUM

-          rohkem vitamiine, antioksüdante ja organismile vajalikke mineraalaineid kui tavatoidus.

-          puuduvad tervisele kahjulikud ained nagu sünteetilised taimekaitsevahendid, kunstlikud värv-ja lõhnaained, kunstlikud säilitusaineid. See on eriti oluline, kui soovid oma organismi haiguse ajal toetada või hoopis vabaneda (nt ravimite võtmise järgselt) kogunenud jääkainetest. 

-          GMO vaba

-          Pakendatud vaakumisse, mitte gaasikeskkonda (E220 ehk vääveldioksiid).

SOODSAM

-          Kõht saab rutem täis. Kuna keha omastab mahetoidust toitaineid isegi kuni 60% paremini, saab kõht rutem täis. Kogus ja seega ka kalorid vähenevad ning kilost riisist või kakaost jätkub oluliselt kauemaks. 

-          Kulub vähem. Kuna mahetoodang on puhtam, on selle maitse intensiivsem. St ka vürtse kulub toidu valmistamisel vähem, kakaod võrreldes tuntud tootjatega suisa 50% vähem. (Ja nüüd vaata uuesti punkti nr 1. J)

-          Soodsam. Nii mõnegi mahetoote puhul on kilohind mittemahedaga võrreldav nt osa kaunvilju nagu rohelised läätsed (pildil) või vürtsid nagu kaneel. Lihtne matemaatika koguse, hinna ja kvaliteedi osas näitab selgelt, et mahe on rahakotile soodsam.