+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

9 põhjust, et tarvitada musta pipart

07.11.2019
9 põhjust, et tarvitada musta pipart

Enamus maailma musta pipra toodangust tuleb Vietnamist, kuigi musta pipra kodumaa in India, eriti Malabari rannik. Nii Tellicherry kui ka must pipar on pärit samalt väädilt, samast taimeliigist piper nigrum (ld k).

Must pipar on meie toidulaual väga tavaline vürts. Mõnes riigis peetakse seda vürtside kuningaks, teisel pool kasutatakse austavat nimetust “must kuld”. Kas teadsite, jahvatatud must pipar on sageli erinevates massaažisegudes?

Kvaliteetse musta pipra leiad siit

Kasulikud omadused:

Mustas pipras sisalduv piperiin on põhjus, miks see vürts väekate hulka kuulub.

Piperiini sisaldus mustas pipras on keskmiselt 5-10%, kuid see võib kasvu-ja tootmistingimustest sõltuvalt (st mittemahedail) olla ka oluliselt väiksem. Nii nagu teiste vürtside puhul, annab ka musta pipra lõhn aimu selle väärtuslikkusest: mida tugevam aroom, seda suurem piperiini sisaldus.

Mustas pipras on mineraalidest märkimisväärselt kaltsiumi, rauda, magneesiumi, seleeni, kaaliumi, tsinki, fosforit, mangaani, vaske ja naatriumi. Vitamiinidest on enam B-grupi vitamiine, folaate, A ja K-vitamiini, alfa-ja beetakaroteeni, E-vitamiini, lükopeeni ja luteiini. Samuti on neist 18 sorti aminohappeid sh arginiini ja lüsiini. Piperiin aitab kaasa aju kognitiivsete funktsioonide toimimisele, alandab halba kolesterooli.

Kellele ja millal on must pipar kasulik?

KÕHT. Soodustab seedimist, toitainete omandamist, urineerimist ja higistamist. Viimased kaks on eriti olulised mürkide väljutamisel kehast. Piperiin lõhub rasvarakke, mistõttu võib sellest abi olla kaalu langetamisel, sest lõhustatud rasvarakke on organismil lihtsam töödelda.

HINGAMISTEED. Olgu tegemist nohu, köha või suisa mõlemaga, musta pipart on nende leevendamiseks kasutatud hiina meditsiinis iidsetest aegadest peale, sest must pipar parandab limaskesta ainevahetust. Kombineerituna mee (ja kurkumiga) on efekt mitmekordne. Musta pipra puhul on täheldatud leevendust ka astmale, haukuvale köhale jt hingamisteede vaevustele.

Retsept: Pane kruusi 1 tl mett ja samapalju kurkumit, lisa 2 spl mett ning peale kalla soe, keedetud vesi (mitte liiga kuum, et vürtside ja mee raviomadused säiliksid). Kata kruus kinni ja lase segul 15 min tõmbuda. Joo seda segu 3x päevas.

SUU. Erinevate õlidega segatuna must pipar leevendab suuõõne massaaži ajal erinevaid suuõõne põletikke, sh on abiks olnud see hambavalu, igemepõletike jms korral.

Retsept: pane võrdses osas soola ja musta pipart vette, lase kindlasti soolal lahustuda. Seguga võid suud loputada ja kergelt igemeid masseerida. Hambavalu korral sega musta pipart nelgiga.

VAIMNE HEAOLU. Piperiin takistab ensüüme, mis kipuvad kahjustama õnnetundeks vajalikke hormoone: dopaniini, serotoniini  ja melatoniini. Sel moel võib sellest abi olla depressiooni ennetamisel, aga idamaades kasutatakse seda teadmist ka nt Parkinsoni ja Alzheimeri tõve riskide vähendamisel.

VILJAKUS. Must pipar mängib olulist rolli meeste viljakuses. Selles sisalduvad tsink ja magneesium omavad testosterooni taset tõstvat toimet, suureneb ka sperma hulk ja selle kvaliteet, elujõulisus ja liikuvus.

SUITSETAMISEST LOOBUMINE. Uuringud on esile toonud, et musta pipra aroomi sissehingamine aitab vähendada füsioloogilisi kõrvalnähtusid, mis tekivad suitsetamisest loobumisega. Samuti vähenes soov sigareti järele.

DIABEET. Mustas pipras sisalduvad antioksüdandid omavad võimet hoida stabiilsena veresuhkrut, eriti hüperglükeemia korral. Samuti on kasutatud seda koos metmorfini sisaldavate diabeedi ravimitega, et selle kogust ja kõrvalnähtusid vähendada.

NAHK. Indias, toiteväärtusi uurivas laboris tehtud analüüsidest selgus, et mustas pipras on antioksüdantide konsentratsioon suurem kui üheski teises seni uuritud toiduaines.  Just antioksüdandid on need, mis aitavad vähendada vananemisnähte sh meie nahal. Jah, kortsud, kurrud ja pigmendilaigud käivad sinna hulka. Kui soovid eemaldada nahalt surnud rakke ehk nahka koorida, hõõru nahka musta pipraga. Must pipar aitab nahas leiduvatel mürkidel väljuda, jätab naha pehmeks, ergutab vereringet ning annab toitaineid. Bakterite-ja põletikuvastane toime aitab aknet ennetada.

Retsept: kasuta kurkumit, musta pipart oma toidus või tee näomask, kuhu paned võrdses osas musta pipart, kurkumit ja mett ning soovi korral ka veidi vett. Kasuta maski 2 korda päevas.

Pärast seda, kui meditsiiniteadlasteni jõudsid teated, et musta pipra tarvitamisel on leevendust saadud vitiliigole (haigus, kus nahk kaotab pigmenti), võtsid Londonis teadlased selle lähemalt uurida ning selgus, et piperiin tõesti stimuleerib nahapigmendi tootmist. Piperiin koos ultravioletse valgusteraapipaga on mõnel vitiligo patsiendil andnud isegi paremaid tulemusi kui medikamentoosne ravi.

JUUKSED. Juuste tervis on sageli seotud peanaha seisundiga. Kõõma korral võid proovida hapupiima-musta pipra maski. Kausikese hapupiima sisse panna teelusikatäis musta pipart ning hoida seda segu peas 30 minutit, pesta veega, šampooni kasutada ei tohiks enne kui järgmisel päeval. Ole pipraga mõõdukas, sest pipar paneb peanaha õhetama ja see võib meeldivate tulemuste asemel kaasa tuua äärmise ebamugavuse.

Selleks, et läiget juustele juurde saada, leidsime retsepti, mille kohaselt peaks ühe sidruni mahlale lisama teelusikatäie jahvatatud pipart ja seda peanahale ja juustele masseerima. Segu peaks peas olema 10-15 minutit, loputada tuleks jaheda veega. Juustejuurte tugevdamiseks võib kasutada segu, kus on võrdses osas mett ja musta pipart.

 

Allikad: 

www.whfoods.com, www.fooducate.com, www.healthline.com, www.stylecraze.com, www.webmd.com