+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Toidud akne vastu

17.07.2020 / 0 kommentaari
Toidud akne vastu

Akne on nahahaigus, mis väljendub erinevat tüüpi punnides nahapinnal. Punnid tekivad, kui nahapoorid täituvad surnud naha ja õliga ning ei lase nahal hingata. Akne moodustub tavaliselt näole, kaelale ja seljale. 

Mitu teadustööd näitavad, et tervisliku toitumise järgimine aitab aknet ennetada ja leevendada. Eriti peetakse oluliseks järgmisi toitaineid aknega toimetulekuks: liitsüsivesikud, tsink, A- ja E-vitamiin, omega 3 rasvhapped ja antioksüdandid. 

See tekib tavaliselt teismeeas noortel inimestel, kellel hoogustub siis hormoonide tootmine ning see suurendab õlide tootmist. Akne eemaldub vaikselt nahalt inimese vanemaks saades. Kuigi tõsiseid akne juhtumeid esineb harva, tekitavad näole tekivad punnid inimeses ebakindlust ning stressi ja rikuvad seeläbi elukvaliteeti. 

akne tüdrukul

Foto: pixabay

Kuidas mõjutab toitumine sinu nahka? 

Mõned toidud tõstavad veresuhkrut kiiremini kui teised. Kui sinu veresuhkur tõuseb kiiresti, paneb see keha tootma hormooni nimega insuliin. Liigne insuliin veres paneb õlinäärmed organismis rohkem õli tootma tõstes seeläbi akne tekkimise riski. 

Mõned toidud, mis näiteks järsult veresuhkrutaset tõstavad on pasta, valge riis, nisujahust sai ja tavaline suhkur. Need tooted on tehtud nö lihtsatest suhkrutest. Samuti on leitud tugevaid seoseid akne ja piimatoodete, küllastunud rasva ja transrasvade rikaste toitude vahel. 

valge sai

Foto: unsplash

Mis toiduained aitavad akne vastu?

Süües madala glükeemilise indeksiga liitsüsivesikute rikkaid toite võib aidata ennetada akne teket. Liitsüsivesikuid leiab järgmistest toiduainetest: täisteraviljatooted, kaunalised ja töötlemata puu- ning juurviljad. Mõned nahasõbralikud toiduained, mis sisaldavad eelnevalt nimetatud toitaineid on näiteks: 

 • kollased ja oranžid puu- ja juurviljad, näiteks porgandid, aprikoosid ja maguskartulid

 • spinat ja teised tumerohelised köögiviljad

 • tomatid

 • mustikad

 • täisteraleib

 • pruun riis

 • kinoa

 • kalkun

 • kõrvitsaseemned

 • oad, herned ja läätsed

 • lõhe ja teised rasvased kalad

 • erinevat sorti pähklid

Samas peab kindlasti mainima, et kõigi organismid on erinevad ja mõnedel inimestel võib tekkida nimetatud toitudega hoopis vastureaktsioon. Võid lasta end arstil testida ning leida üles toidud, mis sinu kehale sobivad, ning toidud, mis tekitavad tõsiseid vastureaktsioone. 

lõhe taldrikul

Foto: unsplash

Kas vee joomine aitab akne vastu?

Vee joomine aitab organismil nahka niisutada. Kuiv nahk võib toota rohkem õli ning seeläbi ummistada poorid. Mitmed uurimistööd on näidanud, et vee joomine aitab hoida naha sileda ja pehmena kasutades samal ajal erinevaid nahka niisutavaid kreeme.  

Allikad: healthline.com

Kui sulle see artikkel meeldis, jäta oma arvamus kommentaaridesse või lisa reaktsioon. Proovime luua oma lugejatele kvaliteetset ja huvitavat sisu. 

Huvitavatest pakkumistest esimesena teada saamiseks telli ka meie uudiskirja.

 

Kommentaarid