+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Aprikoos - armeenia ploom Itaalia joogis

22.01.2019 / 0 kommentaari
Aprikoos - armeenia ploom Itaalia joogis

Meie e-poest leiad aprikoosid tervete ja ka tükeldatuna. 

Aprikoosi ladinakeelne nimi Prunus armeniaca tähendabki tõlkes armeenia ploomi. Armeenias kasvatatakse praegu umbes 50 sorti aprikoose ja sageli peetaksegi just Armeeniat aprikoosi kasvatamise sünnimaaks. Siiski on leitud tõendeid, et seda puuvilja tunti juba tuhandeid aastaid enne Kristust Indias ja Hiinas.

Toote kirjeldus

Aprikoosi toores vili on umbes nagu väike virsik, tema läbimõõt on kuni 2,5 sentimeetrit. Vaid uuematel sortidel võib see olla suurem. Värvus on kollasest oranžini ja päiksepoolsem külg on sageli punane. Vilja maitse võib olla magusast hapukani.

Igal aprikoosi viljal on üks seeme, mis on peidus kõvas kestas, mida sageli „kiviks“ kutsutakse.

Kesk-Aasias või Vahemere ääres kasvanud aprikooside seemned on nii magusad, et neid võib mandlitega segamini ajada. Itaalias tuntud likööri Amaretto valmistamisel kasutatakse ka pigem aprikoosi seemneid, mitte mandleid. Nendest seemnetest pressitakse ka küpsetamiseks sobivat õli, mida sageli tuntakse mandliõli nime all.

Kui kuivatatud aprikoosid on heledad, siis tõenäoliselt on nende töötlemisel kasutatud vääveldioksiidi (pakendil on E220 või viide gaasikeskkonnale). Kemikaalideta aprikoos on tumedam.

Kasulikud omadused

Kolm aprikoosi sisaldavad umbes 50 kalorit, seega on viljade kalorisisaldus väga väike. Kuivatatud aprikoosid on toitainete poolest isegi kasulikumad kui värsked. Neis on rohkem vitamiine ja toiaineid, samas ka süsivesikuid. Aprikoosid ei sisalda rasva ja ka nende süsivesikute sisaldus on väga väike. Samas on neis rohkelt antioksüdante, näiteks lükopeen, mis aitab immuunsüsteemi tugevnemisele kaasa. Aprikoosid on ka hea kiudainete allikas, mis on jällegi seedimisele kasulik.

Aprikoosi seemnetes on rohkelt glükosiide ja selle seemnetest saadakse ka alternatiivses vähiravis kasutatavat laetrile-nimelist preparaati. USAs läbi viidud teadusuuringud pole sellele tõestust leidnud. Aprikoosi seemnete kasvaja-vastased omadused olid teada juba aastal 502. Ka 17. sajandi Inglismaal kasutasid arstid aprikoosiõli kasvajate, maohaavandite ja paistetuse raviks. Aprikoosi seemneid kasutatakse ka traditsioonilises hiina meditsiinis. 

Euroopas peeti aprikoose pikka aega afrodisiaakumiks ja sel moel kasutati neid ka William Shakespeare'i näidendid „Suveöö unenägu“. Samuti oli tuntud aprikooside sünnitust esile kutsuv toime. Kõrge kiudainete sisalduse tõttu kasutatakse kuivatatud aprikoose teinekord kõhulahtisuse leevendamiseks. Kusjuures mõju on täheldatud juba pärast kolme vilja söömist. Paljud toitumisteadlased on leidnud, et aprikooside söömine on hea silmanägemisele. Kuigi meditsiinilisi uuringuid pole ses osas läbi viidud, on aprikoosi või selle seemnete tarvitamisel täheldatud astma leevenemist, see on aidanud ka köha, kõhukinnisuse, verejooksude, silmapõletike, spasmide ja vaginaalsete infektsioonide korral.

Kasutamine

Kuivatatud aprikoose võib süüa nii vahepalana kui kasutada erinevate roogade valmistamisel. Lõigu neid küpsetistesse või salatisse, kasuta ahjuroogade maitsestamisel – võimalusi on palju. Lisa aprikoosi jogurtisse, jäätisele või serbettile, moosile või tarretisele. Aprikoosist saab valmistada kastet ning kasutada neid pannkookide, salatite või pudru kaunistamisel.

Allikad: Wikipedia.org; webMD.com, voices.yahoo.com

 

Kommentaarid