+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Püha puu viljade jahu sobib pannkookidessegi

30.11.2018
Püha puu viljade jahu sobib pannkookidessegi

Ahvileivapuu (Adansonia) kasvab Aafrikas, Madagaskaril ja Austraalias ning nimi baobab tuleneb sellest, et ahvileivapuu vili – pikliku kurgitaolise kupra jahune sisu – on söödav nii inimestele kui ka loomadele. Puu ise võib elada isegi rohkem kui 2000 aastat ning kohalike jaoks on tegemist püha puuga. Sageli nimetatakse seda puud ka Elupuuks. Kasutuskõlblikud on ka tema lehed, koor, juured, samuti viljad ja seemned. Baobab on olnud väärtuslik toidu- ja raviainete allikas.

Toote kirjeldus
Baobab pulber on valge ning valmistatud baobabi viljadest. Baobabi vilju peetakse toitaineterikkaks ja teda on peetud "superpuuviljade kuningaks".

Kasutamine
Ahvileivapuu viljade jahu kasutatakse näiteks müslibatoonide valmistamisel, samuti smuutides ja küpsetistes nt pannkookides.

Kasulikud omadused
Ahvileivapuu populaarsus kasvab kulinaarias ja meditsiinis tasapisi, kuid järjekindlalt. Selles on
rohkelt proteiini, süsivesikuid, energiat ja kiudaineid, samuti eluks vajalikke vitamiine ja mineraale.
Vilja põletikuvastane, baktereid hävitav ning organismi turgutav toime on leidnud kasutust näiteks viirustega võitlemisel, kus paljud loodustooted sisaldavad ahvileivapuu koort.
Immuunsuse tõstmisele aitab kaasa ka viljades olev c-vitamiini sisaldus, mis võib olla kuni kolm korda kõrgem kui näiteks apelsinis. Ka on viljadest leitud märkimisväärses koguses rauda, fosforit, kaltsiumi, B6 vitamiini.
Pärimusmeditsiinis on ahvileivapuu eri osi kasutatud malaaria, köha, palaviku, kõhulahtisuse,
düsenteeria, astma ning põiehaiguste ravis.

Võimalikud kõrvaltoimed
Ahvileivapuu viljadest valmistatud pulbri tarvitamisel ei ole täheldatud kõrvaltoimeid, kui seda teha mõõdukas koguses toiduainena. Kuna neis on palju kiudaineid, võib liigtarvitamine kaasa tuua kõhulahtisuse.
Allergilisi reaktsioone ei ole samuti seni teadaolevalt tekkinud. Tarvitades samal ajal ravimeid,
võiks eelnevalt arstiga nõu pidada.


Kasutatud allikad: wikipedia.org, webmd.com, herbazest.com