Ei leidnud sobivaid tulemusi. Proovi otsida üldisema märksõna järgi.

Chia seemnete kasulikkusest

by Armastusest Inspireerituna OÜ Armastusest Inspireerituna OÜ on 07.09.2021

Chia seemnete kasulikkusest

Chia seemned leiad meilt müügilt nii 200-, 500-, kui ka 1000-grammistes pakendites. Chia seemnetel on nõrk pähkline maitse ning samas on nad väga toitaineterikkad. Need omadused teevad chia seemnetest ideaalse tervisliku koostisosa toitudesse, mis muidu oleksid üsna ebatervislikud. Osta endale chia seemned SIIT

chia seemned valgel taustal

Foto: pixabay

Chia seemned kasvavad mündiperre kuuluval Salvia hispanica taimel. Sõna “Chia” viitab jõule. Nad olid kunagi väga oluliseks toiduaineks Mehhikos ja Guatemalas. Väidetavalt juba 3500 eKr avastatud chia seemned olid oluliseks osaks asteekide tseremooniates. Viimase kümnendi jooksul on saanud neist seemnetest väga populaarne kaup. Kui vanasti võis leida chiat spirulina- ja klorella-taoliste uudistoodete hulgast, siis nüüd on chia seemneid näha juba kõikjal - hommikusöögihelvestes, jogurtites, energiajookides jne. Ühest vanimast toiduainest inimeste toidulaual on saanud mingis mõttes omaette fenomen.  Arvatakse, et 2022. aastaks on chia seemnete turg kasvanud 2 miljardi dollari piirimaile. 

Chia seemned sisaldavad rohkem Omega 3 rasvu kui rasvane kala

100g chia seemneid sisaldab keskmiselt 454 kcal energiat, millest rasvad moodustavad 31,4g, süsivesikud 4,9g ja valgud 21,2g - suurepärased näitajad toiduaine kohta. Chia seemned on Omega 3 rasvhapete-rikkad, samuti leidub neis keskmisest suuremas koguses kiudaineid, kaltsiumi ja tsinki. Kiudained aitavad kaalu langetada, hoiavad kõhu täis ning aitavad kaasa seedimisele. Väsimus, masendus ning meeleolu kõikumised on seotud Omega 3 rasvhapete puudusega organismis - chia seemnete söömine peaks seetõttu kaasa aitama meeleolu paranemisele. Osade allikate järgi 30 grammi (2 tl) chia seemneid sisaldab sama palju Omega-3 rasvhappeid kui pool kilo rasvast kala.

chia seemned lusikal

Foto: pixabay

Seemned teeb eriliseks nende konsistents. Leotades chia seemneid vees, jääb neist järele geeljas ollus. Sama juhtub seemnetega ka inimese maos – nad aeglustavad süsivesikute muundumist. Suurema vedelikukaotuse korral – muuhulgas intensiivse sportimise, kõhulahtisuse või palaviku puhul – on kasulik süüa seetõttu chia seemneid. Nad võivad siduda kuni 12 korda rohkem vett oma kaaluga võrreldes. See võime kindlustab kehale pikemaajalise varustatuse vedelikega.

Tänu vedeliku imamisvõimetele on nad suurepäraseks toiduks kaalulangetajale. Seemned imavad endasse palju vedelikku ning võtavad seetõttu kõhus rohkem ruumi, mis tekitab omakorda inimesel täiskõhutunde. Samas on erinevad uurimustööd näitanud, et chia seemnetest kahjuks üksi ei piisa, et kaalu langetada. Kuid oma omaduste tõttu soovitatakse neid siiski lisada igapäevastesse toidukordadesse, kui on soov enda kehakaalu parandada.

Chia seemnetega kaasneb muretu meeleolu ja mõnus täiskõhutunne. 

Chia seemnete kasutamine

Chia seemnetel on kerge/nõrk pähkline maitse, mistõttu nad sobivad lisandina igasugustesse toitudesse. Kõrge kvaliteediga chia seemned on mustad või valged.

Chia seemnetest võib vähese vaevaga teha kiirelt pudingu. Selle jaoks vala kokku vesi ja chia seemned, nii et chia seemnete ja vee vahekord oleks 1:4. Seejärel oota natukene kuni chia seemente ümber moodustub geeljas struktuur ning maitsesta.

Chia seemned on ka väga populaarseks koostisosaks smuutides, jogurtites ja neljaviljahelvestes. Kuivana sobivad nad hästi salatitesse. 

Chia seemnetega smuuti retsept

Vaja läheb:

  • külmutatud maasikaid

  • 1 banaani

  • Chia seemneid 

  • ja enda valitud piima 

Vastavalt enda soovidele lisad smuutisse neid koostisosi ning saad maitsva tervisliku energiasmuuti. 

chia seemne smuuti

Foto: pixabay

Kas chia seemneid võib keeta?

Chia seemneid võib kuumtöödelda, aga sellega peab olema ettevaatlik nagu iga teise toiduga. Liigse töötlemise tagajärjel kaotavad chia seemned oma väärtuse, aga ratsionaalsel keetmisel või praadimisel ei tohiks olla mingit kahjustavat mõju. 

Allikad: hsph.harvard.edu, webmd.com, bonappetit.com

Kui sulle see artikkel meeldis, jäta oma arvamus kommentaaridesse või lisa reaktsioon. Proovime luua oma lugejatele kvaliteetset ja huvitavat sisu. 

Huvitavatest pakkumistest esimesena teada saamiseks telli ka meie uudiskirja.