+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Iidse rahva järgi nime saanud mari

18.12.2018
Iidse rahva järgi nime saanud mari

Inka marjad ehk peruu füüsal
Physalis peruviana


See Andides kasvav ja peruu indiaanlaste seas oma kasulike omaduste poolest tuntud mari oli
vahepeal 500 aastat otsekui unustusehõlmas. Nüüdseks on see aga viie parima Peruu päritolu
toiduaine nimekirjas.Peruus kasvatatakse orgaanilist füüsalit ka Piura mägismaal, mis asub Peruu põhjaosas umbes 2200 meetri kõrgusel merepinnast. Aastas toimub kaks suurt korjet ning selle mahetootmisele vastavust jälgitakse hoolega.
Kuivatatud peruu füüsalid ehk inka marjad on juba iseenesest suurepärased. Pärast korjet viiakse need marjad Peruu pealinna Limasse, kus need läbivad kvaliteedi kontrolli ja murelisuurused marjad eemaldatakse paberisarnasest kestast. Seejärel marjad pestakse ja veendutakse nende puhtuses. Kuivatamine käib aeglaselt, umbes kümne tunni vältel alla 40kraadises kuumuses. Selle jooksul muutub mari rosinasuuruseks, seda on lihtne mäluda, aga säilib marjadele omane kuldne värvus ning värskendav hapukasmagus maitse. Poole kilo kuivatatud marjade saamiseks võib kuluda 2,5-3 kilo värskeid marju.

Kasutamine
Tegemist võib olla tervisliku ampsuga, aga sellega võid asendada rosinad oma müslis või
toortoidus. See sobib ka veganitele ning vegetaarlastele, samuti magustoitudesse või küpsetistesse.
Peruu füüsaleid kasutab ka šokolaaditööstus.

Kasulikud omadused

Peruu füüsalil on suur karoteenisisaldus, samuti on neis rohkelt antioksüdante ja bioflavanoide, mis toimivad põletikuvastaselt ning aitavad viiruste vastu võidelda. Samuti on marjad on head A ja C vitamiini allikad.

Ka diabeetikuid võivad julgesti neid marju süüa, kuna inka marjades sisalduv rohke pektiin
ühtlustab veresuhkru taset, reguleerides seedetrakti tööd ning alandades kolesterooli taset.
Samuti on inka marjadel uriini eritumist soodustav toime ning neist võib abi olla ka kõhukinnisuse korral. Inka marjad oma toidusedelisse lisanud inimesed saanud abi ka sooleparasiitide tõrjumisel, leevenenud on reuma ning dermatiidi sümptomid.

Võimalikud vastunäidustused
Üldiselt peetakse inka marjade tarvitamist ohutuks, kuid päevas enam kui 200 grammi marjade tarvitamine võib liigselt koormata neere ja maksa.