+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kas eelistada riisi või hoopis kinoad?

20.01.2019 / 0 kommentaari
Kas eelistada riisi või hoopis kinoad?

Meie e-poest leiad nii mahedat riisi kui ka kinoad.

Kinoa on võtnud üle riisi koha paljudes retseptides ja toitudes, kuid tegelikult on mõlemal oma tugevused ja kasulikud omadused. Toitumisspetsialistidelt võib lugeda soovitusi tarvitada riisi ja kinoad vaheldumisi.

Meie blogist leiad põhjaliku ülevaate kinoa kasulikkuse ja kasutamisvõimaluste kohta. Kuigi kinoa tarvitamise kasuks räägib paljutki, ei tähenda, nagu asendaks see riisi täielikult. Ka riisil on oma plussid, mis kinoal puuduvad. 

Valge riis on inimesele kergesti seeditav, pruunis riisis on palju kiudaineid ja see võib aidata kaasa vererõhu alandamisele.  Riisi on paljusid eri sorte ja värve: eriti hinnaline on metsik riis.

Ka riis on gluteenivaba, selles on vähe rasva ning naatriumi, puudub kolesterool ja transrasvad. Pruunis riisis on fosforit, mangaani, seleeni, magneesium ja vähesel määral vaske, kaltsiumi ja tsinki. Kergesti seeditav valge riis on üks neljast toiduainest, mida võib süüa, kui haige oksendab või tal on kõht lahti, nende hulka kuulub ka nt banaan.

Riis tekitab täiskõhutunde, aidates sellega vähendada toidukoguseid. Ka pruuni riisi glükeemiline indeks on madal. USA Mayo kliiniku teadlased on kindlaks teinud, et pruuni riisi süües võib tervisliku kaalu saavutamine ja hoidmine olla lihtsam, tõuseb kaaliumi tase, alaneb vererõhk, organismil on kergem omandada insuliini ning ka veresoonte tervis on parem.

2014. aastal viidi hiljuti 2-tüübi diabeedi diagnoosi saanud Vietnami naiste seas läbi uuring. Neil paluti 4 kuu jooksul süüa valge riisi asemel pruuni. Naised mitte ainult ei kaotanud kehakaalu, vaid ka nende veresuhkur oli paremini kontrolli all.

Enamik riisisortidest sisaldab soovimatut ainet: arseeni, mida leidub nii õhus, vees ja pinnases, kuid riis võtab seda teistest taimedest kergemini sisse. Kuigi 1300 proovi analüüs näitas, et kogus on liiga väike, et inimese tervisele mõju avaldada, on see siiski mõjuv põhjus eelistada puhtas keskkonnas kasvanud riisi. Seda enam, kui pakute seda lastele või lapseootel naistele.

Kommentaarid