Ei leidnud sobivaid tulemusi. Proovi otsida üldisema märksõna järgi.

Kookosõli - kasulik või kahjulik?

by Armastusest Inspireerituna OÜ Armastusest Inspireerituna OÜ on 01.11.2020

Kookosõli - kasulik või kahjulik?

Kookosõli populaarsus on viimastel aastatel kiiresti kasvanud. Uurimused, et kookosõli aitab väga paljude erinevate probleemide vastu alustades kaalukaotusest lõpetades Alzheimeri tõve pidurdamisega ning lisaks sellele on tegu suurepärase kokkamistootega, on teinud sellest mitmetes kodudes olulise toiduaine. Armastusest e-poest leiad mahe kookosõli müügil 1-liitrises pakendis. Osta endale kookosõli SIIT

Hulgimüüjad on hakanud kasutama kookosõli erinevates pakendatud toitudes ja inimesed kodus kokkamiseks. Paljud tooted, näiteks friikartulid, kommid, šampoonid, kohv, smuutid jne sisaldavad tänapäeval kookosõli. 

2016. aasta juulis USAs tehtud küsitlus näitas, et 72% inimesi usuvad, et kookosõli on tervislik. Samas vaid 37% toitumisnõustajad olid selle väitega nõus.  Kookosõli koosneb üle 80% ulatuses küllastunud rasvast. 

Mõned inimesed peavad kookosõli mürgiks ja seostavad seda igasuguste haigustega. Teised inimesed jällegi näevad, et tegu on imelise ja kasuliku toiduainega. Mingil määral on tegu ühe polariseerivaima toiduainega, vähemalt õlitööstuses. 

Foto: pixabay

Kookosõli kasulikkus

Kookosõli aitab vähendada halva kolesterooli ja tõsta hea kolesterooli osakaalu organismis. Hea kolesterool aitab kaasa südame- ja veresoonkonna tervisele. Samuti on leitud, et kookosõli aitab stabiliseerida veresuhkru taseme kõikumist ja on seetõttu hea diabeeti põdevatele inimestele. Lisaks on uuritud kookosõli mõju ärevuse ja depressiooniga toime tulemiseks ning teadustööd on olnud valdavalt positiivsed, aga on olnud ka uurimusi, kus mingisuguseid seoseid leitud ei ole. 

Kookosõli juustele

Mõned inimesed kannavad kookosõli juustesse, et muuta nad läikivamaks ning kaitsta kahjustuste eest. Samuti võib kookosõli rahustada peanahka. 

Kookosõli nahale

Kookosõli nahale kandmine võib nahka kaitsta ja omada põletikuvastast toimet leidis üks 2017. aasta uurimistöö. Samas leidub palju muidki õlisid ja toiduaineid, mis aitavad kaasa nahatervise paranemisele. 

kookosõi huultele

Foto: pixabay

Kookosõli hammastele

Uurimistööd on näitanud, et kookosõli aitab kaasa hammastetervisele parandades igemepõletikku ja luues suhu tervisliku mikrofloora. 

Kookosõli libestina

Kookosõli ei sobi libestiks. Sellel on antibakteriaalne toime, mis võib rikkuda inimese loomulikku pH taset suguelundi läheduses ning tuua kaasa hoopis mõne haiguse. Lisaks sellele ei tasuks kasutada kookosõli koos kondoomiga. 

Rafineeritud vs rafineerimata kookosõli

Rafineeritud kookosõlil on neutraalne lõhn ja maitse, aga rafineerimata kookosõlil tugev kookosmaitse- ja lõhn. Rafineeritud kookosõli võib kuumutada 200 kraadini, aga rafineerimata kookosõli 180 kraadini. Rafineeritud kookosõli on tehtud kuivatatud kookospähklitest ning rafineerimata värsketest kookospähklitest. Kui tegu on orgaanilise kookosõliga, siis kummagi variandi puhul ei ole kasutatud töötlemisel kemikaale. 

Kookostoodete kohta saad juba üldisemalt lugeda meie artiklist "Kookos - tõeline supertoit".

Allikad: medicalnewstoday.com, glamour.com, nutiva.com