by Armastusest Inspireerituna OÜ Armastusest Inspireerituna OÜ on 27.02.2021
Lihtne viis külmetustele vastu panna on süüa õiget toitu. Kõigi toiduainete sooritus paraneb oluliselt, kui valida menüüsse mahedad toiduained, millesse ei ole lisatud igasuguseid säilitusained ning lõhna- ja maitsetugevdajad.
Antioksüdandid kaitsevad meie rakke vananemise, külmetuste ja põletike eest. Seega lisa oma menüüsse antioksüdantide rikkaid toiduaineid või taimseid teesid. Antioksüdantide rikkad on paljud marjad ja puuviljad, näiteks mangod, goji marjad, rosinad, aprikoosid, mustikad. Samuti leiab arvestatavas koguses antioksüdante köögiviljadest, nagu tomatid, sibul, rohelised salatid. Antioksüdantidest ei jää puutumata ka seemned, pähklid ja teraviljad.
Foto: pixabay
(limonaadid, veinid, poemahlad jms) vee või teiste vähese suhkrusisaldusega jookidega. Samuti proovi vähendada suhkrukogust kohvis või tees.
Kaunviljad nagu oad ja läätsed on täiuslikud toidud tervise tugevdamiseks - neis on madal rasvasisaldus, vähe kolesterooli ja rikkalikult kiudaineid ning proteiini. Rootsis, Jaapanis, Kreekas ja Austraalias läbi viidud uuringu kohaselt vähenes enneaegse surma risk 8%, kui päevas söödi 2 supilusikatäit kaunvilju.
Kaunviljad hoiavad kauem täiskõhutunnet ja osal neist on täheldatud kolesterooli alandavat toimet. Seega saavad sinu uuteks sõpradeks köögis oad, läätsed, kikerherned, herned ja kinoa. Läätsedest on kõhule kõige seeditavamad punased läätsed, sest nende keemisaeg on kõige lühem. Rohelisi ja pruuni läätseid seedib organism juba kauem.
Soovitame tegutseda nii: Osta koju valik kaunvilju ja lase fantaasial lennata - kasuta neid salatites, aurutamiseks, paja- ja pastaroogades. Kõhutuulte pärast muretsema ei pea, need mööduvad kuni kahe nädalaga.
Foto: pixabay
Pähklite suur rasvasisaldus pole kindlasti põhjus, miks neid vältima peaks. Vastupidi - kui Sul pole just pähkliallergiat - on pähklid oma kasulike rasvadega igati tervislikuks vahepalaks. Samuti on need kasulikud Sinu südamele ja ajule. Toitvad ja tervislikud snäkid on veel kõik seemned, mille toitained aitavad kehal jõuvarusid taastada. Pähkleid ja seemneid võiks keskmiselt süüa peotäie päevas.
Soovitame tegutseda nii: Vali tarbimiseks ja kokkamiseks röstimata ja soolamata seemned ja pähklid, sest nendes on kasulike ainete sisaldus suurim.
Foto: pixabay
Rohelised toiduained võiksid olla igapäevaselt toidulaual. Roheline söögitaldrik rõõmustab eriti veresooni, sest rohelistes toitudes sisalduvad kasulikud ühendid aitavad muu hulgas veresoontel lõdvestuda, mis omakorda vähendab riske südamehaigusteks sh kõrgvererõhutõveks. Olgu tegemist salatilehtede, kapsa, spinati, spargli või selleriga, basiiliku või sidrunheinaga, noorte peedipealsete või salatimixiga - kõik need parandavad sinu veresoonte tervist.
Idee: Lisaks salati valmistamisele saad rohelisi toiduaineid kasutada ka smuutides ning ahju-või pajaroogades.
Foto: unsplash
Üks tugevamatest põletikuvastastest vürtsidest, mida looduses leidub, on kirgaskollane kurkum, mille toime mitmekordistub, kui lisad sellele musta pipart. Väidetavalt toimib see paremini kui nii mõnigi ravim. Põletikku vähendavad ja immuunsust tõstavad teisedki vürtsid: kaneel, nelk, vanilje, ingver jne.
Soovitame toimida nii: Kurkumit saad kasutada paljudes toitudes: koogipõhjades ning riisi-ja pastaroogades. Kaneeli ja vaniljet võid lisada kuumale joogile, nelki kombineeri läätse ja kinoa valmistamisel, ingveripulbrist saad teha koos porganditega kotlette või jahutavat limonaadi.
Foto: unsplash
Tsitruselised (greibid, apelsinid, sidrunid jne) sisaldavad väga suurtes kogustes C-vitamiini. C-vitamiin on üks olulisemaid vitamiine immuunsüsteemi toetamiseks. Samuti aitavad tsitruselised kaasa valgete vererakkude tootmisele, mis võitlevad infektsioonidega.
Foto: pixabay