+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kuidas toituda keskkonnasäästlikumalt?

02.10.2020 / 0 kommentaari
Kuidas toituda keskkonnasäästlikumalt?

Keskkonnasäästlik toitumine peaks olema aina olulisem tänapäevases maailmas - inimesi on maailmas iga päev üha rohkem ning järelikult on surve looduskeskkonnale samuti suurenev. Õnneks on võimalik enda toitumisharjumusi muutes juba palju väikseid muutuseid ellu viia. Järgnevalt jagame mitut nippi, kuidas keskkonnasäästlikumalt toituda enda toitumisharjumusi radikaalselt muutmata. 

1. Taaskasuta poekotte. 

Järgmine kord poodi minnes võta kodust mõni vana kile- või riidekott kaasa. Ameeriklased kasutavad igal aastal üle 100 miljardi kilekoti, mille tegemine läheb maksma 12 miljonit barrelit naftat (1 907 847 540 liitrit naftat). Need miljardid kilekotid reostavad veekogusid ja maad ning võtavad enda alla palju ruumi. Võta poodi kaasa taaskasutatav kott ning muuda maailma. 

Foto: unsplash

2. Vali toidupakendeid, mida saab hiljem taaskasutada ning taastöödelda.

Sellised pakendid koormavad tavaliselt loodust vähim ning aitavad kaasa prügireostuse vähenemisele. 

3. Ära osta plastikpudeleid.

Maalapid on kaetud vee ning limonaadide plastikpudelitega. Selle asemel joo kraanivett ning lase seda taaskasutatavasse veepudelisse. 

Foto: unsplash

4. Söö rohkem mahetoitu ja tarbi mahetooteid.

Mahetoitu kasvatatakse loodusega kooskõlas, mis tähendab, et nende kasvatamisel ei kasutata kahjulikke mürke, mis kurnavad meie elukeskkonda. Mahetoit on samuti sulle kasulik ning parandab organismi vastupanuvõimet. 

Mahetoidu eeliste kohta saab pikemalt lugeda juba SIIT

5. Osta kohalikku kraami. 

Kohaliku kraami ostmine vähendab kaupade transpordikulusid. Mida vähem on vaja kaupa transportida seda vähem on vaja kaubikutel sõita. 

Foto: unsplash

6. Tarbi ära kõik, mida sa poest ostad.

Ära raiska toitu, mida sa oled endale kunagi ostnud. Eestis läheb ära viskamisele kuskil 50 000 tonni toitu aastas ning ühes peres jäetakse keskmiselt tarbimata 50kg toitu - see teeb iga-aastaselt mitusada prügikasti visatud eurot. Toidu- ja põllumajandus organisatsiooni andmetel lõpetab üle 1,3 miljardi tonni toidu kuskil veekogus või maale laostununa. 

Siit saad juba pikemalt lugeda, kuidas toitu vähem raisata. 

7. Kui võimalik, tarbi toorest toitu. 

Kõiki toiduaineid ei saa loomulikult toorelt süüa, aga näiteks paljusid köögi- ja puuvilju saab. Tooreste toiduainete tarbimine vähendab nende töötlemisele vajaminevaid kulusid ning on seeläbi tegelikult kasulikum nii su organismile kui ka keskkonnale. 

Foto: unsplash

8. Proovi ise köögivilju kasvatada. 

Mitmete köögiviljade kasvatamine, isegi korteris, on palju lihtsam, kui sa tegelikult arvata võid. Üldjuhul läheb vaja vaid väikseid potte ning natukene vaba ruumi ning saadki juba ise kasvatada osasid köögivilju. Köögivilju ise kasvatades hoiad kokku raha ning säästad poodi mineku ajakulu. 

9. Proovi süüa vähem lihatooteid.

Lihatoodetel on korralik mõju looduskeskkonnale. Loomakasvatus nõuab väga palju energiat ning kurnab loodust. Lihatoodete tarbimist ei pea täielikult maha jätma, kui selleks ei ole soovi, lihtsalt võiks lihatoodete osakaalu enda toidulaual vähendada. 

10. Kui sa ostad loomaliha jälgi, et tegu oleks rohusöödal kasvatatud loomaga ja lihaga, mis ei sisalda antibiootikume või hormoone.

Antibiootikumid ega hormoonid ei ole head loomale ega looduskeskkonnale. Mitte rohusöödetud loomad elavad farmides väikestes puurides kivipõranda peal ning neid lubata isegi vahel karjamaale. 

Foto: unsplash

11. Restoranis käies eelista kraanist lastud alkoholi või joogivett.

Nii satub ringlusesse taas 1 pudel vähem. 

12. Eelista restorane, kes ostavad tooraine kohalikelt talunikelt.

Sellised restoranid toetavad kohalikku põllumajandust ning nende keskkonnamõju on samuti väikseim. 

13. Osta endale toitu ja loomatoitu koju suurtes kogustes.

Mida rohkem sa suudad toitu koju kaasa osta seda vähem pead sa poes käima, mis jällegi vähendab sinu looduslikku jalajälge. Loomulikult kõiki toite ei saa väga suurtes kogustes osta, aga näiteks kuivtoodete puhul peaks nii toimima. 

14. Kasuta kohvi joomiseks enda tassi.

Bensiinijaamast või kohvipoest kohvi kaasa ostes, lase kohv kaasavõetud tassi/termosesse ning jäta kasutamata uus plastikust kohvitops. 

Foto: unsplash

15. Võta toit tööle kaasa taaskasutatavas anumas.

Valmista endale tööpäevaks eine juba eelneval päeval ette ning võta kaasa taaskasutatavas anumas. Nii säästad jällegi loodust ning rahakott ei muutu ka päeva jooksul kergemaks. 

Allikad: conserve-energy-future.com, todayfromfireflyfarms.wordpress.com

Kui sulle see artikkel meeldis, jäta oma arvamus kommentaaridesse või lisa reaktsioon. Proovime luua oma lugejatele kvaliteetset ja huvitavat sisu. 

Huvitavatest pakkumistest esimesena teada saamiseks telli ka meie uudiskirja.

Kommentaarid