+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mida luukumiga peale hakata?

19.01.2019
Mida luukumiga peale hakata?

 Luukum-marmelaadipuud kasvatati juba inkade-eelsel ajal. Mõned sordid on edukalt kohanenud Amazonase ülemjooksu kõrgmäestiku tingimustega (nt Oxapampa orus) ligi 2000 meetri kõrgusel merepinnast, kus asub väike mahepõllunduslik luukum-marmelaadipuude istandik.

Toote kirjeldus 

Luukum-marmelaadipuu (ld k Pouteria lucuma) kasvab 15–20 meetri kõrguseks. Sellel on tumerohelised, vahelduva asetusega pirnikujulised, lainelise servaga kuni 20 cm pikad ja 10 cm laiad lehed. Puu kannab ümmargusi, pruunikaid, intensiivset kollast tooni viljalihaga vilju, mille suurus on erinevatel sortidel erinev. Igas viljas on kaks üsna suurt, enam kui kolmandiku selle mahust täitvat tumepruuni seemet.

Kasulikud omadused

Luukum on tähtis süsivesikute, kiud- ja mineraalainete ning vitamiinide allikas, mida on Peruus juba iidsetest aegadest toiduks ja ravimiks kasutatud. Seda loetakse heaks antioksüdandiks, kuid selles on ka rohkelt beetakaroteeni, niatsiini (vitamiin B3) ja rauda.

Kasutamine toidus

Luukum on mahe- ja ka koššertoode. Kuna ta on maitselt magus, saab seda suhkru asemel magustajana kasutada jogurtites, smuutides, magustoitudes, küpsetistes (koogid, pirukad), šokolaaditoodetes, imikutoidus, kookides, magustoitudes, kondiitritoodetes (küpsisetäidised) ja ka kastmetes. 

Lisa seda oma hommikusele pudrule, helvestele või müslisse! 

Peruus aga on luukum üks enim levinud maitsetest jäätisel.  

Kuna aga oma tekstuurilt on luukumi pulber pigem jahu kui suhkru moodi ning ka tema magusus pole suhkruga võrreldav, ei saa seda päriselt suhkru asemel siiski kasutada. Selleks, et ta ilusti taignasse sulanduks, kasuta järgmist nippi: Kui retseptis on 2 kl jahu ja 1 kl suhkrut, siis kasuta jahu 1 ⅔, ⅓ luukumi pulbrit ja ¾ klaasi suhkrut. 

Tervisliku magustoidu saad, kui kasutad kasutad värsket mangot (või meie kuivatatud mangolaaste, lastes neil veidi puhtas vees seista), maitsestamata jogurtit ja luukumipulbrit, et teha ise kodus jäätist. 

Samuti sobib see koduse mandli-või pähklipiima valmistamiseks. Suurepärase koosluse annab luukum koos kakaotoodetega: tee tooršokolaadi, lisa seda kuuma kakao sisse jne. 

Hea teada: kui kardad, et ei suuda luukumit õigeaegselt ära tarvitada, pane see hermeetiliselt suletavasse ja niiskuskindlasse pakendisse ning sügavkülma!