+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mida makaga (maca) peale hakata?

29.11.2018
Mida makaga (maca) peale hakata?

Kas teadsid, et levinud on kolme värvi makat: musta, punast ja kollast ning neid võib omavahel segada. Meie e-poes on müügil kaht värvi makajuure pulbrit. 

Iidne maka

Maka pärineb Peruust. Seda kasvatatakse Andide karmides tingimustes 3800–4500 m kõrgusel Peruu mägismaal Junini platool.

Inimesed on makat kasutanud juba sajandeid. Arheoloogide arvates on makat võib-olla toiduks tarbitud juba üle 10 000 aasta. Vanimad tõendid selle kasutamise kohta pärinevad ajast 8000 aastat e.m.a. ja kasvatamise kohta rohkem kui 5 000 aasta tagusest ajast. Arheoloogid on leidnud tõendeid, et taime kodustasid inkade eellased. Maka primitiivseid sorte on leitud kohtadest, mille vanuseks on määratud 1600 e.m.a. On teada, et makat on kasutatud selle toitainesisalduse ja raviomaduste tõttu juba 2000 aastat.
Maka oli kindlasti üks esimesi Andide elanike kodustatud taimi. See sai Andide kõrgmäestikus elavate inimeste toidusedeli oluliseks osaks, ja sellel oli ka kaubanduslik tähtsus.

Kus kasutada?

Makat kasutatakse mitmesuguste toitude valmistamisel, näiteks küpsistes, kookides, pudrus või kuivatatud laastudena. Seda lisatakse magustoitudele ja maiustustele, siirupile, moosile ja veinile. Maka pulbrit võib puistata hommikuhelvestele, lisada jogurtile või supile, segada piima, kuuma või külma veega (lisades ka piima ja mett) või mahladele (nt õuna-, jõhvika- või ananassimahlale), salatile või salatikastmele ning muudele toiduainetele.

Paljud peruulased võtavad 3–5 g makat päevas.

Toiteväärtus
Maka on väga toitev, see sisaldab u 60% süsivesikuid. Lisaks sisaldab see ka järgmisi toitaineid:
10% valke, milles on tähtsaid aminohappeid;
2% lipiide (rasva), milles on põhilisi rasvhappeid, alkaloide, tanniine, saponiine ja steroole;
21% vitamiine ja mineraalaineid, s.h mikroelemente;
8% kiudaineid.


Maka sisaldab rohkem lipiide kui muud juurviljad, muuhulgas tähtsaid rasvhappeid (linoolhapet, palmitiinhapet ja oleiinhapet). See on ka rikkalik steroolide allikas, sisaldades muuhulgas sitosterooli, ampestrooli, ergosterooli, brassikasterooli ja ergostadienooli.
Selles leidub kaltsiumi, magneesiumi, fosforit ja rauda, mikroelemente tsinki, joodi, vaske, seleeni, vismutit, mangaani, räni jm ning B-vitamiine. Kuna makas on hästi imenduvat kaltsiumi ja magneesiumi, on seda kasutatud osteoporoosi ennetamiseks ja ravimiseks.
Maka sisaldab nelja alkaloidi, millel on teadusuuringutes tõestatud sisesekretsioonisüsteemi toetav toime, mõjudes sh reproduktiivsüsteemile.

Maka kui adaptogeen

Peruus on seda kasutatud juba tuhandeid aastaid nii toiduks kui ka ravimina. Peruu mägismaade põliselanikud väikelastest vanuriteni kasutavad seda ka tänapäeval. Ravimina kasutatakse seda inimeste ja loomade viljakuse parandamiseks, kuid ka seksuaaliha ergutamiseks ja energiataseme tõstmiseks.
Seda kasutatakse nagu ženšenni, et saada jõudu, energiat, suurendada vastupidavust, tõsta libiidot ja parandada seksuaalset võimekust. Makat nimetatakse „inkadelt päritud legendaarseks seksuaalelu parandavaks juurikaks”. Seda kutsutakse sageli Peruu ženšenniks, kuigi need ei ole botaaniliselt sarnased.

Mõnedel taimedel on erakordne võime kohaneda ja ellu jääda ka kõige karmimates tingimustes. Selliseid taimi nimetatakse adaptogeenideks. Maka on adaptogeen.
Adaptogeenid aitavad inimestel stressiga toime tulla ja organismi tasakaalu säilitada. Need võivad aidata talitlushäiretega organismil saavutada taas normaalset tasakaalu, ühtlustades  „võitle või põgene” hormooni eritamist.

Maka omadused
Taimetundjad on soovitanud makat järgmistel juhtudel:
menopausi nähtude leevendamiseks (kuumahood, tupe kuivus, depressioon) hormoonasendusravi alternatiivina;
endokriinsüsteemi (neerupealised, kilpnääre, munasarjad, munandid) ergutamiseks ja reguleerimiseks;
menstruaaltsükli reguleerimiseks ja normaliseerimiseks;
nii meeste kui naiste viljakuse parandamiseks;
immuunsüsteemi toetuseks;
lisaenergia saamiseks, vastupidavuse ja seksuaalse võimekuse suurendamiseks, kroonilise väsimuse vähendamiseks;
seksuaaliha tõstmiseks ja impotentsuse raviks;
eakatele uue vaimse ja füüsilise elujõu andmiseks.

Maka on tugev afrodisiakum nii naistele kui meestele. Räägitakse, et see „süütab kadunud kiretule taas lõkkele”. Libiidot ergutava ja tugevdava mõju tõttu on see äratanud ka teadlaste huvi.  Maka võib tõsta ka üldist energiataset ja nii kasutataksegi seda kroonilise väsimuse ravi täiendamiseks. 
Kuna endokriinsüsteem on väga tugevalt seotud immuunsüsteemiga, aitab maka sageli märgatavalt tõhustada ka immuunsüsteemi talitust.

Võimalikud kõrvaltoimed

Üldjuhul on maka tarvitamine ohutu, kui kogused on normaalsed. Suukaudsel tarvitamisel peetakse tõenäoliselt ohutuks kuni 3 grammi ööpäevas nelja kuu vältel. Enamasti taluvad inimesed makat hästi. 

Kuna maka tarvitamist lapseootel ja rinnaga toitvatel naistel pole piisavalt uuritud, ei ole võimalikud toimed sel ajal teada. Kuna makas olevad toitained võivad käituda östrogeenina, peaks olema ettevaatlik, kui teil on diagnoositud rinna-, emakakaela- või munasarjavähk. Samuti peaks oleva ettevaatlik haiguste puhul, mida östrogeen võimendab. Samuti on makal teada verd vedeldav toime, mistõttu peaks olema ettevaatlikud ka need, kel on vere hüübimisega probleeme.