+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Miks sama toote hind erineb?

07.12.2018 / 0 kommentaari
Miks sama toote hind erineb?

Ostu sooritades ole tähelepanelik. Erinevalt paljudest oma konkurentidest, on toote juures kirjas ka "parim enne" tähtaeg. 

Meie toodete pikemaajalisel kasutamisel võid märgata, et sama toote hind erineb. Näiteks ostes kaupa alajaotusest Armastusest või pähklite või puuviljade alt, võib olla sama kaaluga tootel hinnaerinevus.

Tegemist pole eksimusega, vaid erinevate partiidega. Hinnad mahetoodete turul muutuvad tihti, sõltudes kauba hooajast ning ka sellest, mis kasvupiirkonnas looduses toimub. Pikk põud või kestev üleujutus mõjutavad saagi kogust ja sellega ka hinda oluliselt.

Toote maitset, suurust ja värvi mõjutab samuti, kui palju päikest ja vihma on olnud nende kasvu ja kuivatamise/töötlemise perioodil.

Mida suurem, seda kvaliteetsem?

Mitte alati, marjade puhul mõjutab nende suurust ka niiskuse sisaldus. Ühest küljest küll mahlasem ja mõnusam nosida, teisalt jälle kallim. Aga toitainetesisaldus võib väiksel marjal 100g kohta olla hoopis suurem.

Võtame näiteks goji marjad.

Tootjad klassifitseerivad goji marju suuruse järgi. Selleks võetakse 100g marju ja loetakse need marjad ära. Edasi vaadatakse, millisesse vahemikku saadud tulem jääb. Väikseimad valimid on kuni 500 marja 100g kohta ja suurimad on 50-100 marja 100g kohta. Saadud tulemi põhjal määratakse neile suurus. Näiteks: 300/350, 250/290, 150/200 jne. Jaemüügis neid suuruseid tõepoolest pakil keegi ei kuva.

Loomulikult tehakse loendus valikuliste koguste alusel ja kasutatakse keskmist väärtust. Mida rohkem marju 100g kohta, seda väiksemad nad on ja seda madalam on ka hind. Mida vähem marju 100g kohta, seda suuremad nad on ja seda kõrgem on ka hind.

Erineb ka marjade niiskuse sisaldus. Suuremad marjad sisaldavad rohkem niiskust ja on seetõttu pehmemad kui väiksemad. Marja algne suurus võib sõltuda väga paljudest asjaoludest: kasvupinnase viljakusest, piisavast niiskusest kasvu ajal või hoopis põuasusest jne. On aastaid, kus rohkem levinud on suuremad marjad, on aastaid, kus rohkem levinud on väiksemad marjad ja suurte hind on väga kõrge ja on suurte marjade puhul ulatanud ka 70 euroni kilogrammist.

Tulenevalt tootja poolsetest säilitustingimustest hoiame meie kõiki oma tooteid +6 kraadi juures. Ühest küljest tagab see toote parema säilivuse, teisest küljest puuviljad muutuvad külmas kõvaks. Samas kui nad seisavad paar-kolm päeva toatemperatuuril, siis nad muutuvad pehmeks tagasi – eeldusel, et pakend on õhukindalt kinni. See on ka põhjus, miks me kasutame taas-suletavaid pakendeid – inimene saab pärast paki avamist seda uuesti sulgeda.

Turgu jagub tegelikult kõigile suurustele. Ühe Hiina tootjaga vesteldes selgus, et tema sõnul eelistavad paljud hiinlased just väiksemaid marju, sest seal on vitamiinide kontsentratsioon kõrgem. Suuremates marjades on lihtsalt rohkem vett. Hiinlased tarbivad neid marju ise väga palju, sest ühe nende legendi kohaselt aitab peotäis marju päevas püsida rõõmsa ja õnnelikuna. Samas suuremad marjad on tõepoolest niisama söömiseks palju mõnusamad.

Meie klientide hulgas on samuti mõlemaid. On neid, kes tahavadki väiksemaid, et neid pulbriks jahvatada ja seda kasutada laste toitude, toortoitude vms sees. Isegi näomaske tehakse nendest. On neid, kes tahavad suuremaid, et kasutada kuskil kaunistusena või niisama süüa. On neid, kes teevad teed ja sellisel juhul pole vahet, milliseid marju kasutada.

Lapstööjõud ja mahetoodang? 

Igasugune mahetoodangu ahel hakkab alati peale tootjast ja tema enda ja ta põldude sertifitseerimisest. Saagi valmimisel sertifitseeritakse ka tooted, mis enne läbivad kontrolli. Kaupade jõudmisel EL-u läbivad need uuesti pistelise kohaliku kontrolli, lisaks teevad liikmesmaad oma riigis pistelisi kontrolle. Reeglite rikkumisel on vahelejäämise tõenäosus tegelikult väga suur. Ka meid käib VET amet regulaarselt kontrollimas ja kontrollib sealhulgas mahetoodangu dokumentide korrasolekut. Mõnikord on ka pisteliselt proove võetud.

Goji marja tootjaid on Hiinas väga palju. Enamike tootjate maitsed erinevad üksteisest. Suurtest riskidest hoolimata on Hiinas neid tootjaid, kes üritavad müüa mittemahedaid mahedate pähe. Näiteks mahetunnistus on olemas vaid mingile ühele Goji marja tootele või marja ühele suurusele, aga ülejäänud suurused/tooted on tavalised. Müüakse aga kõiki kui mahedaid, või siis salamahti ikkagi väetatakse mingit osa oma istandusest, et suuremaid marju saada jne. On ka lapsorje kasutavaid tootjaid . Nt ühe allika järgi oli aastal 2000 Hiinas 11,5 miljonit 10-14 aastast töötavat last, mis sest, et tööorjus ja lapstööjõu kasutamine on riigis keelatud.

Armastusest.ee selliste tootjate kaupa ei müü. Ometi on ka neil tootjatel olemas kliendid ja lõpptarbijad, kes need marjad ja tooted ära söövad – muidu selline tegevus jätkuda ei saaks.

Eks vastutus oma kauba eest lasub igal tootjal, importijal ja maaletoojal endal. Meie oleme oma tarnijate ja partnerite valikul lähtunud sellest, et meil oleks võimalikult vähe probleeme või poleks neid üldse. Seepärast ostame oma tooted usaldusväärsetelt tootjatelt või partneritelt. Ka enamik meie kliente hindab neid põhiväärtusi.

 

Kommentaarid