+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Miks tarvitada musta pipart ja kurkumit koos?

12.10.2019 / 0 kommentaari
Miks tarvitada musta pipart ja kurkumit koos?

Kurkum ja must pipar on väekad eraldi, kuid koos tarvitades osutuvad nad nii mitmeski mõttes ületamatuks. Kurkumit, eriti selles sisalduvat kurkumiini on viimastel aastakümnetel palju meditsiiniteadustes uuritud ning tunnistatud ka seda, mida on loodusrahvad kogenud aastatuhandete vältel – see leevendab või ennetab paljusid tervisemuresid. Kurkumiinil on teaduslikult tõestatud seene-ja põletikuvastane ning antibakteriaalne toime, samas toovad teadusuuringud välja, et seda on koguseliselt kurkumis vähe (3-5%) ning inimorganismil on seda raske omastada.

Vähem on teada, et must pipar ei ole lihtsalt maitseaine, vaid selles sisalduv piperiin on samuti tervist toetavate omadustega. Tegemist on bioaktiivse alkaloidiga, mida leidub ka nt tšilli ja cayenne’i pipras. Piperiin on aidanud leevendada peavalusid, iiveldust, liigesevalusid, seedeprobleeme ning sel on samuti põletikuvastane toime.

On mitu uuringut, kus tuuakse välja, et sellisel põletikuravimil on palju vähem kõrvaltoimeid, kui levinud mitte-looduslikel antibiootikumidel.

Mustas pipras olev piperiin suurendab kurkumis oleva kurkumiini toimet isegi kuni 2000%.

Lisaks aitab piperiin organismil kurkumiini paremini omastada. Musta pipart pole vaja palju lisada – samamoodi nagu teed tavaliselt süüa, samas suurusjärgus paned ka musta pipart kurkumile juurde.

Milline on soovitav päevanorm ja maksimaalne lubatud annus, sõltub inimese kehakaalust ja toitumisharjumustest. Üldiselt piisab mõju avaldamiseks teelusikatäiest kurkumi-piprasegust, mida võid segada meega või sooja veega. Kui maitse on harjumatu, lisa ingveripulbrit või kaneeli. Võid proovida segada neid ka kookosõliga.

Nagu ikka – alustada tuleks väiksemate doosidega.

Kurkumi üledoosi korral võib esineda kerget iiveldust, peavalu või nahapunetust.

 

Allikad: www.organicfacts.net

www.healthline.com

Kommentaarid