Ei leidnud sobivaid tulemusi. Proovi otsida üldisema märksõna järgi.

Miks tasub eelistada musta riisi?

by Armastusest Inspireerituna OÜ Armastusest Inspireerituna OÜ on 20.10.2021

Miks tasub eelistada musta riisi?

Must riis, tihtipeale nimetatud ka keelatud või lillaks riisiks, on riisitüüp, mis uulub Oryza sativa L. liiki. Musta riisi värvus tuleneb pigmendilt nimega antotsüaniin, millel on tugevad antioksüdantsed omadused.

Vanas HIinas peeti musta riisi legendide järgi koguni nii ainulaadseks ja toitvaks, et see oli keelatud kõigile peale kuningliku perekonna. Tänapäeval võib musta riisi oma maheda pähklise maitse, nätskema tekstuuri ja paljude toitumisalaste eeliste tõttu leida paljudes maailma köökides.

Millised on aga täpsemad musta riisi kasutegurid?

  1. Must riis on toitaineterikas. Nimelt sisaldab see teiste riisiliikidega võrreldes enim valku – 100 g kohta koguni 9 g, samal ajal pruunis riisis on 100 g kohta 7 g proteiini. Veel on see ka heaks raua ja kiudainete allikaks.
  2. Must riis sisaldab rikkalikult erinevaid antioksüdante. Uuringud näitavad, et must riis sisaldab koguni üle 23 erineva antioksüdandi, sh mitut tüüpi flavoinoide ning karotenoide. Samuti on sellel kõigist riisisortidest kõrgeim antioksüdantide sisaldus. Antioksüdantide näol on aga tegemist ühenditega, mis kaitsevad rake vabade radikaalide põhjustatud oksüdatiivse stressi eest. Oksüdatiivset stressi on aga seostatud mitmete krooniliste, sh südamehaiguste, Alzheimeri tõve ning teatud vähivormide suurenenud riskiga.
  3. Sisaldab varasemalt viidatud taimset ühendit – antotsüaniini. Sellel on uuringute põhjal tugev põletikuvastane ning antioksüdantne toime.
  4. Võib tugevdada südame tervist. Sisaldades rohkelt erinevaid antioksüdante ning flavonoide, võib must riis aidata vältida erinevaid südamehaigusi.
  5. Võib toetada silmade tervist.  Must riis sisaldab ka luteiini ning zeaksantiini  - kaht tüüpi karotenoide, mis on seotud silmade tervisega. Need toimivad antioksüdantidena, et kaitsta silmi potentsiaalselt kahjulike vabade radikaalide eest. Eelkõige on leitud, et need võivad aidata kaitsta võrkkesta, filtreerides välja kahjulikud sinised valguslained. Samuti näitavad uuringud, et need antioksüdandid võivad mängida olulist rolli k avanusega seotud kollatähni degenratsiooni eest kaitsmisel.
  6. Must riis on gluteenivaba. Selliselt on see heaks teravilja alternatiiviks inimestele, kellel on tsöliaaklia või kes lihtsalt soovivad gluteeni enda menüüs vältida.
  7. Must riis võib aidata kaasa kaalulangetusele. Must riis on hea valgu- ja kiudaineteallikas, mis mõlemad võivad aidata kaasa kehakaalu langetamisele, hoides söögiisu kontrolli all ning suurendades täiskõhutunnet. Lisaks näitavad uuringud, et mustas riisis leiduvad antotsüaniinid võivad aidata vähendada kehakaalu ning rasvaprotsenti.
  8. Must riis võib aidata veresuhkrutaset alandada.
  9. Musta riisi on väga lihtne valmistada. Sarnaselt teistele riisisortidele on musta riisi keetmine lihtne. Lisage potti riis ja vesi (soovi korral ka puljong), laske see keskmisel-kõrgel kuumusel keema, katke kaanega ning vähendage seejärel kuumust. Laske riisil haududa umbes 20 minutit või kuni see on piisavalt pehme ja kogu vesi on imendunud. Eemaldage pott tulelt ja laske sellel veel kaane all seista. Enne serveerimist segage riis kahvliga läbi, et see kohevamaks muuta.

Allikas: https://www.healthline.com/