+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mooruspuu - 60 kalorit 140 grammi marjade kohta

19.09.2020 / 0 kommentaari
Mooruspuu  - 60 kalorit 140 grammi marjade kohta

Armastusest e-poest leiab valgeid ja musti mooruspuu marju müügilt 400- grammistes pakendites. Mooruspuu marjad sobivad ideaalselt rosinate alternatiiviks. Proovi asendada roogades rosinad vahelduseks mooruspuu marjadega. Osta mõnusad mooruspuu marjad endale SIIT

valged mooruspuumarjad

Foto: depositphotos

Valge mooruspuu kodumaa on Hiina ning mustal mooruspuul Lääne-Aasia. Kokku on olemas botaanikaaedade poolt aktsepteeritud mooruspuu liike 10-16 - kõige sagedamini kasvatatakse valgeid, musti ja punaseid mooruspuid. Hiina rahvameditsiinis kasutatakse ka mooruspuu koort, lehti ja teisi osi.

Mooruspuud on laia võrastikuga heitlehelised puud, mis kasvavad soojades subtroopilistes Aasia, Aafrika ja Ameerika regioonides. Mooruspuu lehed on teadaolevalt ainuke toit, mida siidiussid söövad. Mooruspuu marjad kasvavad sarnastes kobarates nagu mustsõstrad ja murakad.

värsked mustad mooruspuumarjad

Foto: pixabay

Mooruspuu lehtedest saab teha mooruspuu teed

Valged mooruspuu marjad on magusad, kuid mitte läilad. Rosinatest on need veidi tihkemad, kuid siiski parajalt pehmed. Mustad mooruspuu marjad on võrreldes valgete ja punaste mooruspuu marjadega veelgi magusamad.

Kuivatatud mooruspuu vilju on sobilik süüa vahepalana, panna pudrule või müslisse, teha neist teed või lisada neid küpsetistesse näiteks kookidesse, leiba ja küpsistesse. Samuti sobivad nad väga hästi igasuguste pähkli- ja marjasegude sisse. 

Mooruspuu tee jaoks on vaja kuivatatud mooruspuu lehti, mis siis kuuma vee sisse mõneks ajaks ligunema panna. Neist saab seejärel magusa maitsega tervisliku tee. 

Mooruspuu marjad on enda kasutusvõimalustelt ja ehituselt hästi sarnased rosinatega, nii et neid võib pidada mingis mõttes rosinate alternatiiviks. Nendesse toitudesse, kuhu sobivad rosinad, võib proovida asendada need mooruspuu marjadega. Näiteks klassikaline porgandisalat rosinatega võiks olla porgandisalat mooruspuu marjadega. 

mooruspuu puding

Foto: depositphotos

Mooruspuu marjad on mikroelementidest pungil

Värske mooruspuu mari koosneb 88% veest - 140 grammi marju sisaldab vaid 60 kalorit. Mooruspuu vilju kasutatakse pigem kuivatatuna. Kuivatatud mooruspuu marjades on 70% ulatuses süsivesikuid, 14% kiudaineid, 13% proteiini ja 3% rasva.  

Häid tulemusi on mooruspuu marjad andnud vererõhu ja kolesterooli kontrolli all hoidmisel. Samuti on need leevendanud külmetust, liigese- ja lihasvalusid, kõhukinnisust, pearinglust, enneaegset juuste hallinemist ning juuste kadu. 

USA meditsiiniuuringutes on selgunud, et mooruspuu viljades on ka ühendeid, mis aitavad ennetada mõningaid vähiliike, aeglustada vananemist ning tagada silmade tervist.

mustad mooruspuumarjad kausis

Foto: depositphotos

Teised ühendid aga toimivad sarnaselt ravimitega, mida kasutatakse 2. tüüpi diabeedi kontrolli all hoidmiseks - need aeglustavad organismil suhkrute omastamist verre ja seeläbi püsib veresuhkru tase soovitud vahemikus.

Valgetes mooruspuu viljades on arvestatavas koguses rauda, K vitamiini, kaaliumi, fosforit ja kaltsiumi. Veel on neis märkimisväärselt kiudaineid. Raud on kasulik uute punaste vereliblede taastootmisel - punased verelibled transpordivad hapniku organismi eri osadesse. Kiudained aitavad tagada normaalse seedeprotsessi vähendades kõhukinnisust, gaase ja soolte krampe. K-vitamiin koos kaltsiumi, raua, fosfori ja magneesiumiga viivad aga vajalikud toitained luustikku hoides neid tugevana ja tervena.

Võimalikud mooruspuumarjade kõrvaltoimed

Valgete mooruspuu viljadega kaasnev veresuhkru langus võib olla osale inimestele ohtlik. Tarvitades valgeid mooruspuu vilju esimest korda, peaks alustama väikesest kogusest ning jälgima organismi reaktsiooni. Organismi ebatavaline reageering on siiski haruldane. Ettevaatlikumad peaksid olema inimesed, kel on esinenud allergiat kase õietolmule.

Kasutatud allikad: draxe.com, authoritynutrition.com, webmd.com

Kui sulle see artikkel meeldis, jäta oma arvamus kommentaaridesse või lisa reaktsioon. Proovime luua oma lugejatele kvaliteetset ja huvitavat sisu.

Huvitavatest pakkumistest esimesena teada saamiseks telli ka meie uudiskirja.

 

Kui oled olnud meie pikaaegne klient, siis oleks meil hea meel, kui lisad Google'isse Armastusele arvustuse. Arvustused aitavad meil olla otsingutes rohkem pildis. Aitäh! Klõpsa siia, et lisada arvustus.

Kommentaarid