+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Must pipar on must kuld

25.09.2020 / 0 kommentaari
Must pipar on must kuld

Armastusest e-poest leiad mahe musta pipart müügilt 100g pakendis. Pipral on lugematul määral kasulikke omadusi ja samuti on tegu ühe populaarseima ning enim kasutatud vürtsiga maailmas. Osta must pipar endale SIIT

must pipar urnis

Foto: unsplash

Piprale sobivad kasvukohtadeks soojad, troopilised kliimad. Enamus maailma musta pipra toodangust tuleb Vietnamist, kuigi musta pipra päritolumaa on India, täpsemalt Malabari rannik. Pipart on kasutatud Aasia kultuurides juba 2000 aastat. 

Must pipar on meie toidulaual väga tavaline vürts. Pipart kasutatakse peamiselt terava maitse lisamiseks toitudele. Mõnes riigis peetakse seda vürtside kuningaks, teisel pool kasutatakse austavat nimetust “must kuld”. Vanas Euroopas oli pipar nii kallis, et seda kasutati kohati valuutana. Arvatakse, et must pipar ja teised vürtsid mõjutasid mingil määral isegi ajalugu, sest nende kallidus sundis portugaallastest merevallutajaid otsima uusi teid Idamaadesse. 

Arvatakse, et maailmas on olemas üle 50 000 erineva piprasordi.

Pipar on uskumatute omadustega vürts

Mustas pipras sisalduv piperiin on põhjus, miks see vürts on niivõrd väekas.

Piperiini sisaldus mustas pipras on keskmiselt 5-10%, kuid see võib kasvu- ja tootmistingimustest sõltuvalt olla ka oluliselt väiksem - mittemahe must pipar sisaldab vähem piperiini. Nii nagu teiste vürtside puhul, annab ka musta pipra lõhn aimu selle kvaliteedist - mida tugevam aroom, seda suurem on piperiini sisaldus.

Mustas pipras on mineraalidest märkimisväärselt kaltsiumi, rauda, magneesiumi, seleeni, kaaliumi, tsinki, fosforit, mangaani, vaske ja naatriumi. Vitamiinidest on enam B-grupi vitamiine, folaate, A-, E- ja K-vitamiini. Samuti on mustas pipras 18 sorti aminohappeid. Piperiin aitab kaasa aju kognitiivsete funktsioonide toimimisele ja alandab halba kolesterooli.

KÕHT. Must pipar soodustab seedimist, toitainete omandamist, urineerimist ja higistamist. Viimased kaks on eriti olulised mürkide väljutamisel kehast. Piperiin lõhub rasvarakke, mistõttu võib sellest abi olla kaalu langetamisel, sest lõhustatud rasvarakke on organismil lihtsam töödelda.

HINGAMISTEED. Olgu tegemist nohu, köha või suisa mõlemaga - musta pipart on nende leevendamiseks kasutatud hiina meditsiinis iidsetest aegadest peale, sest must pipar parandab limaskesta ainevahetust. Kombineerituna mee (ja kurkumiga) on efekt mitmekordne. Musta pipra puhul on täheldatud leevendust ka astmale, haukuvale köhale jt hingamisteede vaevustele.

Retsept: Pane kruusi 1 tl musta pipart ja sama palju kurkumit, lisa 2 spl mett ning peale kalla soe, keedetud vesi (mitte liiga kuum, et vürtside ja mee raviomadused säiliksid). Kata kruus kinni ja lase segul 15 min tõmbuda. Joo seda segu 3x päevas.

SUU. Erinevate õlidega segatuna must pipar leevendab suuõõne massaaži ajal erinevaid suuõõne põletikke, sh on abiks olnud see hambavalu, igemepõletike jms korral.

must pipar lusikal

Foto: unsplash

VAIMNE HEAOLU. Piperiin takistab ensüüme, mis kipuvad kahjustama õnnetundeks vajalikke hormoonide - dopamiini, serotoniini  ja melatoniini - tootmist. Sel moel võib sellest abi olla depressiooni ennetamisel.

VILJAKUS. Must pipar mängib olulist rolli meeste viljakuses. Selles sisalduvad tsink ja magneesium omavad testosterooni taset tõstvat toimet, suureneb ka sperma hulk ja selle kvaliteet, elujõulisus ja liikuvus.

SUITSETAMISEST LOOBUMINE. Uuringud on esile toonud, et musta pipra aroomi sissehingamine aitab vähendada füsioloogilisi kõrvalnähtusid, mis tekivad suitsetamisest loobumisega. Samuti vähenes soov sigareti järele.

DIABEET. Mustas pipras sisalduvad antioksüdandid omavad võimet hoida stabiilsena veresuhkrut. 

NAHK. Indias, toiteväärtusi uurivas laboris tehtud analüüsidest selgus, et mustas pipras on antioksüdantide kontsentratsioon suurem kui üheski teises seni uuritud toiduaines.  Just antioksüdandid on need, mis aitavad vähendada vananemisnähte meie nahal. Kui soovid eemaldada nahalt surnud rakke ehk nahka koorida, hõõru nahka musta pipraga. Must pipar aitab nahas leiduvatel mürkidel väljuda, jätab naha pehmeks, ergutab vereringet ning annab toitaineid. Bakterite- ja põletikuvastane toime aitab aknet ennetada.

Retsept: kasuta kurkumit, musta pipart oma toidus või tee näomask, kuhu paned võrdses osas musta pipart, kurkumit ja mett ning soovi korral ka veidi vett. Kasuta maski 2 korda päevas.

JUUKSED. Juuste tervis on sageli seotud peanaha seisundiga. Kõõma korral võid proovida hapupiima-musta pipra maski. Kausikese hapupiima sisse panna teelusikatäis musta pipart ning hoida seda segu peas 30 minutit ja seejärel pesta veega. Ole pipraga mõõdukas, sest pipar paneb peanaha õhetama ja see võib meeldivate tulemuste asemel kaasa tuua ebamugavusi.

Selleks, et läiget juustele juurde saada, leidsime retsepti, mille kohaselt peaks ühe sidruni mahlale lisama teelusikatäie jahvatatud pipart ja seda peanahale ja juustele masseerima. Segu peaks peas olema 10-15 minutit. Juustejuurte tugevdamiseks võib kasutada segu, kus on võrdses osas mett ja musta pipart.

Allikad: www.whfoods.com, www.fooducate.com, www.healthline.com, www.stylecraze.com, www.webmd.com

Kui sulle see artikkel meeldis, jäta oma arvamus kommentaaridesse või lisa reaktsioon. Proovime luua oma lugejatele kvaliteetset ja huvitavat sisu. 

Huvitavatest pakkumistest esimesena teada saamiseks telli ka meie uudiskirja.

 

Kommentaarid