+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Öko või öko?

24.10.2020 / 0 kommentaari
Öko või öko?

“Öko” on huvitav mitmetähenduslik sõna, mille erinev tõlgendamine tekitab vahepeal paksu verd inimeste vahele. Järgnevas blogipostituses seletan lahti erinevuse kahe suure “ÖKO” grupi - ökonoomiline ja ökoloogiline - vahel. 

Foto: unsplash

Ökoloogiline viitab looduslikkusele, loodusega arvestamisele, jätkusuutlikusele jne. Näiteks kui moefirma räägib öko-sõbralikust hooaja kollektsioonist, tähendab see tavaliselt, et riietekollektsioon on toodetud loodusega kooskõlas (vahel taaskasutatud materjalidest), selle tegemisel on arvestatud töötajate töötamistingimustega ning erilist tähelepanu on pööratud ka tarbija tervisest hoolimisel, kes hiljem neid riideid kandma hakkab. 

Samamoodi nimetame Eestis ökotoitu mahetoiduks, sest mahetoidu kasvatamisel arvestatakse loodusliku mõjuga keskkonnale. Mahetoidu kasvatamine aitab hoida rohkem loodust ning kasvatada taimi ja loomi looduskeskkonnale sobival viisil. Järelikult müüakse ökopoes jätkusuutlikel viisidel toodetud mahetoitu ja/või tarbevahendeid jne. 

“Ökonoomiline” viitab efektiivsusele, kõrgele kvantiteedi-hinna suhtele, mitteraiskavusele. Näiteks odav tolmuimeja, mis imeb väga hästi võrreldes isegi kallima brändi tolmuimejatega, võib olla ökonoomiline. LED lamp on ökonoomiline võrreldes tavalampidega, sest ta kulutab vähem energiat. Uuemates autodes on tihti juba olemas ÖKO-režiim, mis seadistab auto sõitma võimalikult pikalt. 

Foto: unsplash

Kas mahetoidu kasvatamine on ökonoomiline?

Tavaliselt kipub nii olema, et mis on ökonoomiline ei ole ökoloogiline või vastupidi. Erinevad kemikaalid, mida tavatootmises taimedele peale pritsitakse on kahjurite ja umbrohu kõrvaldamiseks kindlasti ökonoomilisemad, kui seda on inimkäed ja looduslikud väetised. Samuti võib suure tõenäosusega erinevate kahjulike abivahendite abil panna taimed kasvama ebatavaliselt suureks ning kandma hämmastavalt suurt saaki. Võib öelda, et tavatootmine on ökonoomsem võrreldes mahetootmisega, aga sellega kaasnevad ka suuremad probleemid keskkonnale. Samas toetades ökoloogilisemat mahetootmist aitad kaasa mahetootmise ökonoomsemaks arenemisele. Ja tõenäoliselt ongi millalgi vahe mahe- ja tavatootmise ökonoomsuse vahel märksa väiksem. 

Foto: unsplash

Kaasaja teadusharu ökoloogiline ökonoomika

Ökoloogiline ökonoomika usub, et inimtegevus on limiteeritud mingisuguste piiridega. Need limiidid ei ole küll kindlalt fikseeritud, aga nad on seotud Maa taastootmisvõime ning sotsiaalsete faktoritega nagu väärtused, institutsioonid jne. Majandussüsteemi nähakse osana suuremast süsteemist s.t majandussüsteem mõjutab kõiki teisi alamsüsteeme ning samas on ta ka piiratud teiste alamsüsteemide piiratuse tõttu. Samuti pööravad osad ökoloogilise ökonoomikud enamat tähelepanu jätkusuutlikusele ning looduse sisemisele väärtusele. 

Niisiis, kui räägitakse sõnast “öko” proovi palun mõista, kas sellega viidatakse ökonoomsusele või ökoloogilisusele. Loodetavasti saab tulevikus rääkida neist kui sünonüümidest.

Kui sulle see artikkel meeldis, jäta oma arvamus kommentaaridesse või lisa reaktsioon. Proovime luua oma lugejatele kvaliteetset ja huvitavat sisu. 

Huvitavatest pakkumistest esimesena teada saamiseks telli ka meie uudiskirja.

Aitavad allikad: stepin.org, exploring-economics.org

Kommentaarid