+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Sarapuupähkel toidab aju

10.01.2019
Sarapuupähkel toidab aju


Ammu pole enam uudis, et pähklid on tervislikud ja toitainerikkad. Nende lisamist oma igapäevasele toidulauale võiks eriti kaaluda ajal, kui kiire elutempo tõttu kipub sinna sattuma tavapärasest sagedamini säilitusainetest või transrasvadest tulvil ebatervislikke valikuid.

Toote kirjeldus
Sarapuu pähklid (ld k Corylus avellana) on pruunid ja meeldiva pähklise maitsega. Need on tervislik ja kiire kõhutäide. 

Kasulikud omadused
Sarapuupähklites on rohkesti rasva, millest enamus on polüküllastumata rasvhapped. Rasvad
moodustavad vilja kogukaalust isegi kuni kaks kolmandikku. Samuti on sarapuupähklites palju valke, aminohappeid ning süsivesikuid. Inimorganism suudab sarapuupähklitest omastada ka B- ja E-vitamiine, mikroelementidest kaaliumi, kaltsiumi, rauda, magneesiumi, vaske ja fosforit. Sarapuupähkleid soovitatakse menüüsse lülitada ka diabeetikutel pähklite suure mangaanisisalduse tõttu. Ka on neis märkimisväärsel hulgal magneesiumi, mis samuti vähendab diabeeti haigestumise riski.
Sarapuupähkleid on nimetatud ka ajutoiduks, sest pähklites sisalduvad kasulikud ained soodustavad aju ja ka kognitiivsete funktsioonide tööd. E-vitamiin, mangaan ja rasvhapped on vaid kolm näidet, mis sarapuupähklites ajule hästi mõjub.
Sarapuupähklite puhul on täheldatud ka ainevahetust korrastavat mõju. Sarapuupähkleis sisalduv tiamiin aitab kaasa ka tervislikule ainevahetusele, muutes süsivesikud glükoosiks, et keha saaks neid energiana kasutada. Samuti aitab tiamiin toota uusi punaliblesid. Seega on sarapuupähkleist abi ka ülekaalulisuse vastu võitlemisel.

Kasutamine
Sarapuupähkleid võib süüa kiire einena, kuid neid kasutatakse sageli ka toitude ja küpsetiste
valmistamisel. Maitsesta nendega toorsalateid, müslit või hoopis mõnd ahjurooga. Lisa neid
kookidele, tortidele, halvaa, šokolaadi või kommide valmistamisel.

Võimalikud kõrvaltoimed
Varasemate allergiliste reaktsioonide korral (sügelus, nahapunetus, kõriturse, hingamisraskused) mistahes pähklitele, võiks sarapuupähklite söömisel olla ettevaatlik ja eelnevalt arstiga nõu pidada.
Sagedamini on allergilised sarapuupähklitele need, kel on tuvastatud allergia maapähklile, brasiilia ja makadaamia pähklitele, samuti puju-või kase õietolmuallergia.

Kasutatud allikad:
webmd.com
herbazest.com
wikipedia.org