+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Vaid 1 brasiilia pähkel päevas on piisav

23.10.2019 / 0 kommentaari
Vaid 1 brasiilia pähkel päevas on piisav

Ei tule vist üllatusena, et brasiilia ehk parapähklipuude kodumaa on Amazonase vihmametsad. Lisaks Brasiiliale kasvab neid  Boliivias ja Peruus.

Brasiiliapähklite maitse on siidine, võine ja muidugi pähkline. Nende kodumaal eelistatakse süüa neid kuumtöötlemata.

Parapähklid on väga toitvad, eriti paistavad need pähklid silma seleenisisalduse poolest. Näiteks 28 grammis parapähklites võib  päevasest soovitavast seleenivajadusest olla isegi 988% (sic!). Ühes pähklis on aga 175% päevasest seleenivajadusest. 28 grammi pähkleid annab vasevajadusest ca 55%, magneesiumivajadusest 33 ja fosvorivajadusest 30%. Märkimisväärses koguses on ka mangaani, tsinki, tiamiini ja E-vitamiini ja kiudaineid.

Toitainetekooslus teeb need abilisteks kilpnäärme ainevahetuse korrastamisel, põletike ennetamisel ja vähendamisel ning toetab südame-, aju ja immuunsüsteemi tööd, on abiks nahahaiguste (kõõm, psoriaas jms) ravimisel ning toetab soolestikus toitainete imendumist. 

Need, kes vajavad oma toidulauale täiendust kasulikke rasvade näol, siis 36% brasiilia pähklite rasvasisaldusest moodustavad polüküllastumata rasvhapped.

Seleeni on organismil vaja paljude elutähtsate funktsioonide jaoks, sh viljastumine, meeleolu, südame-ja kilpnäärme töö. Seleenipuudust on eri uuringud täheldanud rohkem just Euroopa ja Lähis-Ida riikides. Seleenipuudus suurendab paljude ajutegevusega seotud haiguste riski sh Parkinsoni ja Alzheimeri tõbi.

Brasiilia pähklid on rikkad ka antioksüdantide poolest, mis aitavad rakkudel uueneda. Põletikuvastane toime ilmneb nii üksikute suuremate dooside kui ka väikeste, kuid pikema aja jooksul söödud koguste korral.

Südametööle aitab kaasa ka brasiilia pähklite kolesterooli alandav toime, kusjuures toime ilmnes juba 9 tunni möödudes pärast pähkli söömist.

Brasiilia pähklitega ei maksa siiski liialdada, sest kuigi seleenimürgitus on haruldane, võib seda ette tulla. Näiteks, kui sööte korraga ära 50 pähklit.

Hinna poolest on Brasiilia pähkel meie e-poes pigem soodsamate seas.

Arvestades, et soovitav pähklikogus peaks jääma 1-3 vahele, jätkub kasvõi 200grammisest pähklipakist üsna pikaks ajaks. Siiski on soodsam osta kilone pakk ja jagada seda sõpradega. 

Kommentaarid