+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Väike jõujaam makadaamia

02.01.2019
Väike jõujaam makadaamia

Makadaamia pähkli tuumad on peidetud rohelise koore sisse, mis puruneb ise pärast pähkli valmimist. Austraalia päritolu pähklipuud kasvab suhteliselt palju ka Havai saartel ning isegi USA mandril. Makadaamia liike on palju ja vaid kaks neist on söödavate viljadega: macadamia integrifolia ja macadamia tetraphylla.

Toote kirjeldus
Makadaamia pähkli vili on valge ja kergelt kreemise maitsega, millest kaks kolmandikku kuni kolmveerand on rasvu ja 6-8 protsenti suhkruid.

Kasulikud omadused

Makadaamia pähklid on nagu omaette pisikesed jõujaamad, sest neis on A-vitamiini, rauda, B-
vitamiine, mangaani ja foolhappeid, proteiini, tervislikke rasvu ja antioksüdante.
Neis sisalduvad rasvad hoiavad arterite tervist, küllastumata rasvhapped kontrollivad kolesterooli taset ning rasva protsenti alakehas.Makadaamia pähklitel on täheldatud isusid kontrolliv toime, mis kindlasti aitab omakorda kaasa tervisliku kehakaalu saavutamisele või hoidmisele. Täiskõhu tunne säilib pikemalt, samal ajal väljutab ainevahetus jääkaineid. Kuna pähklites on palju vaske, aitab see organismil rauda omastada ning väsimus ei pääse kiusama.

Flavanoidid aitavad aga keharakkudel vastu pidada väliskeskkonna mõjuritele, fosfor, mangaan ning magneesium on aga vajalikud ka luustiku tugevana hoidmisele, aidates ühtlasi imenduda teistel mikroelementidel. Pärimusmeditsiinis kasutatakse makadaamia pähkleid ka ajutegevuse soodustamiseks, krooniliste põletike ning artriidi sümptomite vähendamiseks.

Kasutamine
Kolesterooli taseme alandamiseks soovitatakse tarvitada 40-90 grammi ehk 17-37 pähklit päevas. Röstituna või ilma on makadaamia pähklid tervislik vahepala, kuid jahvatatuna võib neid lisada nii soolastesse kui ka magusatesse roogadesse, smuutidesse, pudrule või müslidesse.
Võimalikud kõrvaltoimed
Kuigi makadaamia pähklid on maitsvad ja tervislikud, tuleb ettevaatlik olla kogustega. Nende suure fosfori sisalduse tõttu peaksid ettevaatlikumad olema need, kel on neerudega probleeme.
Kel on varem olnud ükskõik millistele pähklitele allergilisi reaktsioone (nahalööve, kõriturse,
hingamistakistus vms), peaksid enne makadaamia pähklite tarvitamist nõu pidama arstiga.
Raseduse ja rinnaga toitmise ajal peaks kogused olema samuti vähesed või mõõdukad.
Allikad
draxe.com
webmd.com