+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Valge kakaouba - mis see veel on?

24.07.2020 / 0 kommentaari
Valge kakaouba - mis see veel on?

Meil on ääretult suur rõõm pakkuda esmakordselt Eestis valgeid kakaoube. Leiad need SIIT.

Meile teadaolevalt ei ole valge kakaouba varem Eestis müügil olnud ning kuna valgete ubadega kakaopuud avastati Peruus 2007 (Criollo) ja Ecuadoris 2008 (Nacional), siis on ka maailma mastaabis tegemist üsna uue tootega. 

Valge kakaooa päritolu

Valge Criollo kakao kasvab Peruu põhjaosas, Piura regioonis, mis on vaid umbes 4 kraadi ekvaatorist lõuna pool. Valge Criollo kasvutingimused erinevad oluliselt oma liigikaaslasest - enamuse aastast on ilm väga kuiv, sadu on loota vaid jaanuarist-märtsini. Arvatakse, et sort arenes välja sadade aastate jooksul, sest sellest lihtsalt ei teatud midagi. Kakaosorti uurinud teadlased on ühte meelt, et valge Criollo ehk Piura Blanco ongi iidne kohalik sort, kuid ainult “albiinoversioon” oli see, mis aja- ja inimtegevusele vastu pidas.

Varasemalt viidati valgetele ubadele ka kui “albiinodele” või defektiga ubadele. Neid müüdi ainult kohalikel turgudel kakaopulbri ja –või tegemiseks. Nüüd on sellest saanud eraldi sort, mida tuntakse Peruu portselan-kakao nime all.

Valge Criollo on piirkonnale ainuomane. Sort taasavastati juhuslikult 2007. aastal Peruus Piura jõe orust, mida oli laastanud põud. Juhusliku leiu järel on jõe orgu istutatud sadu kakaopuid ning paljud kohalikud on asendanud riisi kakaokasvatamisega.

Valge kakaooa välimus

Kui valge Criollo vili avada, leiad seest valge viljaliha, milles on kakaooad. Need on värskena valged ja fermenteerimata ja lõhnavad nagu segu tsitrusest, meest ja pähklist. Pärast korjamist jäetakse kakaooad madalal kuumusel käärima, mille käigus muutuvad need helepruuniks säilitades kergelt kollaka värvuse.

Kuigi Criollo sort on juba tuntud rikkaliku kakaovõi sisalduse poolest, siis valgete ubadega sordil on võisisaldus kuskil 50-60%. Kuumtöötlemisel eraldatav kakaopasta ja pulber jäävad samuti veidi heledamad kui tavalisel Criollol. 

Maitse on intensiivne, püsiv, kuid selles puudub kakaooale omane mõrusus. Võrreldes pruuni Criolloga on alguses maitse tugevam, kuid järelmaitse meeldivam. 

Tegemist on suurepärase toormaterjaliga ning sellest on aru saanud šokolaadimeistrid Peruus ja Šveitsis. 100% valgetest ubadest tehtud šokolaad on tõeline luksuskaup, enamasti segatakse seda tumeda Criolloga. 

Valgete kakaoubade tootmine

Valge Criollo oad on hoolikalt valitud. Kakaooad sorteeritakse käsitsi, mis tähendab, et raisku läheb vähem kui 2 protsenti ubadest. 

Valgete kakaoubade kasulikkus

Võrreldes tavalise Criolloga on neis vähem antotsüaane, tänu millele on mõrusus väiksem.

Esmased uuringud valgete kakaoubade koostise kohta näitavad, et neis on märkimisväärselt antioksüdante, magneesiumi, kroomi ja C-vitamiini. Seega on valgetel ubadel kõik kakao kasulikud omadused.

Kuidas kasutada valgeid kakaoube?

Valgeid kakaoube võid süüa snäkina. Samuti sobib neile lisada õli ja vürtse, röstida või kaunistada nendega küpsetisi. Ja muidugi saab neist teha šokolaadi, kasutada trühvlite jt magustoitude valmistamisel.

Aitäh teadlike otsuste eest! 

Criollo kakaotooted on teadlikule šokolaadisõbrale. Kellelegi, kes hoolib, millest ja kuidas šokolaad on valmistatud ning oskab nautida maitset, mis erineb laiatarbe šokolaadist nagu öö ja päev. Üha rohkem on teadlikke tarbijaid, kes eelistavad 100% kakaosisaldusega šokolaadi või kvaliteetset kakaotoodangut, olgu tegemist kakaovõi -, -ubade, -pasta või -pulbriga.

Peruu Criollo on jätkuvalt kvaliteedimärk ning seda nii Ladina-Ameerika kui ka Šveitsi ja Prantsuse tipprestoranidele ning šokolateriidele, kes ostavad oma tooraine just sellest piirkonnast: Pierre Marcolini, Pierrick Chouard, Jean Paul Hevin, Philippe Bernachon ja  Stéphane Bonnat, nagu ka šokolaaditootjad Theo Chocolate, Valrhona, Original Beans ja Willie’s Cacao.

Allikad: bbc.com, eatwineblog.com, cacaotales.com, nytimes.com, onthecocoatrail.com, originalbeans.com

Kommentaarid

Must nädalavahetus 27.11.-29.11.

Kõik mahetooted -20%!

Vaatan tooteid