+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Valge mooruspuu - 60 kalorit 140 grammi marjade kohta

30.11.2018 / 0 kommentaari
Valge mooruspuu  - 60 kalorit 140 grammi marjade kohta

Valge mooruspuu (ld Morus alba) kodumaa on Hiina. Kokku on olemas mooruspuid 24 liiki, kuid kõige sagedamini kasvatatakse valgeid, musti ja punaseid mooruspuid. Hiina rahvameditsiin kasutab ka mooruspuu koort, lehti ja teisi osi.

Omadused: Värske mooruspuu mari koosneb 88% veest ja 140 grammi marju sisaldab vaid 60 kalorit. Sarnaselt viinamarjadele, millest kuivatades saavad rosinad, kasutatakse ka mooruspuu vilju sageli kuivatatuna. Siis on neis 70% ulatuses süsivesikuid, 14% kiudaineid, 13% proteiini ja 3% rasva. Valgete mooruspuu viljade maitse on magus, kuid mitte läila. Rosinatest veidi tihkemad, kuid siiski pehmed.

Kasutamine toidus: Kuivatatud valged mooruspuu viljad sobivad süüa vahepalana, panna pudrule või müslisse, teha neist teed või lisada neid küpsetistele nt koogid, leib, küpsised.

Kasutamine hiina rahvameditsiinis: Kuigi valgel mooruspuul kasutatakse enamasti rahvameditsiinis lehti, on ka marjad söödavad. Häid tulemusi on need andnud diabeedi, vererõhu ja kolesterooli kontrolli all hoidmisel, leevendanud külmetuse, liigese-ja lihasvalusid, kõhukinnisust, pearinglust, tinnitust, enneaegset juuste hallinemist ning juuste kadu. Tulemusi on see andnud ka pärmseene kontrolli alla saamisel. Kuna ükski mari, taim, juur ega koor pole iseseisvana imerohi, ilmnevad valge mooruspuu viljade kasulikud omadused paremini kombineerituna tervisliku ja tasakaalustatud toitumisel ning füüsilise aktiivsuse normikohasena hoidmisel. 

USA meditsiiniuuringutes on selgunud, et valgetes mooruspuu viljades on ka ühendeid, mis aitavad enneteda mõningaid vähiliike, aeglustada vananemist ning tagada silmade tervist.

Teised ühendid aga toimivad sarnaselt ravimitega, mida kasutatase 2. tüüpi
diabeedi kontrolli all hoidmiseks. See tähendab, et nad aeglustavad organismil suhkrute omastamist verre ja veresuhkru tase püsib soovitud vahemikus paremini.

Kiudained aitavad tagasa normaalset seedeprotsessi vähendades kõhukinnisust, gaase ja soolte krampe. Raud aga on kasulik uute punaste vereliblede taastootmisel, mis omakorda vastutavad hapniku viimise eest organismi eri osadesse.

Valgetes mooruspuu viljades on rauda ja K vitamiini, kaaliumi, fosforit ja kaltsiumi,
märkimisväärselt on seal ka kiudaineid ning rohkelt mikroelemente. Neis olevad C ja A vitamiin, samuti antioksüdandid, aitavad keha kaitsa kahjulike keskkonnamõjude eest ning tervendada juba kahjustada saanud rakke.
K-vitamiin koos kaltsiumi, raua, fosfori ja magneesiumiga viivad aga vajalikud toitained luustikku hoides neid tugevana ja tervena.

Võimalikud kõrvaltoimed: Valgete mooruspuu viljadega kaasnev veresuhkru langus võib olla osale inimestest ohtlik. Tarvitades valgeid mooruspuu vilju esimest korda, peaks alustama väiksest kogusest ning jälgima organismi reaktsiooni, et välistada võimalikke ülitundlikusjuhte. Need on olnud siiski haruldased.
Ettevaatlikumad peaksid olema need, kel on esinenud allergiat kase õietolmule.

Kasutatud allikad: draxe.com, authoritynutrition.com, webmd.com

Kommentaarid