+3725268251

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Vanilje - kallim kui hõbe

22.10.2020 / 0 kommentaari
Vanilje - kallim kui hõbe

Armastusest e-poes on mahe vanilje müügil 15-grammises pakendis. Väike kogust vanilje pulbrit lisab küpsetisse juba selgelt tuntava meeldiva vanilje maitse.

Foto: depositphotos

Vanilje pulber on lõhna- ja maitseaine, mida saab Vanilla sugukonda kuuluvalt orhideelt. Sõna “vanilla” on tuletis hispaaniakeelsest sõnast, mis tähendab tõlkes väikest kauna. Eurooplaste tutvus vaniljega algas 16. sajandi esimesel poolel. Vanilje ise on pärit Mehhikost, aga lageraie tõttu on vanilje kasvatamine seal suuresti lõppenud - üle 80% vaniljest kasvatatakse tänapäeval Madagaskaril. 

Vaniljekaunade kvaliteeti hinnatakse kaunade pikkuse järgi - need võivad varieeruda  5-22 sentimeetrini. 

Vaniljepulber on tumepruuni värvi ning sellel on äratuntav vanilje lõhn. Erinevalt tööstuslikust vaniljesuhkrust ei muuda looduslik vanilje toitu kibedaks. Vaniljele on leitud ka märksa odavam nõrga vanilje maitsega asendusaine vanilliin. Tavalises toidupoes õiget vaniljet tavaliselt ei müüdagi ja vanilje pulbri all mõeldakse pigem odavat alternatiivi mustade vanilje täpikestega. 

Vanilje on populaarne vürts magustes küpsetistes

Vanilje lõhn ja maitse on laialdaselt armastatud ning kõige esimene kokkupuude vaniljega on meist paljudel arvatavasti vaniljemaitselise jäätisega. 

Foto: depositphotos

Tõeline vanilje pulber on tehtud purustatud vanilje ubadest ja sellesse ei ole lisatud midagi muud. Eriti maheda vanilje pulbri maitse on väga intensiivne, niisiis piisab paljudesse küpsetistesse vaid poolest teelusikatäiest vanilje pulbrist. 

Sega vanilje pulbrit suhkruga, et teha vanilje suhkrut. Vanilje suhkrut saad puistada igale poole, kuhu muidu puistatakse tavalist suhkrut. Veel võib vaniljesuhkruga teha kokku kokteiliklaasi ääred, kui see loomulikult sobib kokku kokteilimaitsega. 

Lisa vanilje pulbrit koogitaignasse- ja glasuuri. Samuti võib panna vanilje pulbrit moosidesse ja puuviljakombottidesse - vanilje tasakaalustab puuviljade magusat maitset. Loomulikult on soovitatav segada vaniljet ka smuutidesse ja jogurtisse. Kohvisõbrad võivad proovida lisada vanilje pulbrit värskelt purustatud kohviubade sekka.

Vaniljet lisatakse ka lihatoitudesse ning mereandidele. Samas tuleb vanilje pulbriga ümber käia päris ettevaatlikult, et liiga tugev vanilje maitse rooga ära ei rikuks. 

Miks on vanilje nii kallis?

Vanilje on vürtside kalliduselt teisel kohal safrani järel, sest vaniljekaunade kasvatamine on väga töömahukas.

Vanilje hinnad on nii kiirelt tõusnud, et nüüdseks maksab vanilje juba rohkem kui isegi hõbe. Esimene põhjus seisneb selles, et vanilje väätidel läheb 2-4 aastat aega, et nad muutuksid kandmiskõlblikuks. Lisaks sellele õitsevad vanilje väätide õied vaid ühel päeval aastas. Selleks, et vanilje taim hakkaks kauni kandma, peab sellel päeval saama õis tolmendatud. Suuremas osas piirkondades, kus vaniljet kasvatatakse ei ole loomi, linde ega putukaid, kes taime õigel hetkel tolmendaksid - niisiis peavad inimesed seda käsitsi ise tegema. Peale saagikoristust peavad vanilje kaunad mitu kuud seisma, et need värvuksid mustadeks - saagikoristuse hetkel on vanilje kaunad rohekat värvi kollaste otsadega. 

Foto: depositphotos

Viimastel aastatel on suurenenud vanilje kaunade kuritegelik varastamine, kuivõrd vanilje on nii palju väärt ja see tõstab veel omakorda hinda kõrgemale.

7 põhjust, miks vanilje on sulle kasulik

1. See on hea südamele. Teadustööd on näidanud, et vanilje võib vähendada kolesteroolitaset. Samuti on täheldatud selle verevarustust parandavaid omadusi. 

2. Vanilje on täis olulisi antioksüdante, mis aitavad vähendada rakkude ja kudede hävimist organismis ning seeläbi aitavad kaasa organismi arenemisele. Samuti aitab vanilje tugevdada sinu immuunsüsteemi.

3. See on hea sinu juustele. Kui su juustel on pidevalt katkised otsad ning koged ka tavalisest rohkem juuste väljalangemist, siis vanilje aitab ka selle probleemi vastu. Vaniljet kasutatakse õlides juuste kasvu parandamiseks ning vereringe parandamiseks, et värske hapnikurikas veri jõuaks ka tihedamini pähe. 

4. Vanilje aitab närvilisuse vastu. Vanilje tugeval aroomil on otsene mõju närvidele, mis aitavad organismil rahuneda ja seeläbi stressi vähendada. Vaniljet kasutatakse tihti aroomiteraapiates. 

5. Vanilje aitab kaasa aknest vabanemisele. Tänu vanilje antibakteriaalsele toimele aitab vanilje leevendada akne näole ilmumist ning vähendada aknest jäänud armide mõju. 

6. Vanilje aitab kaasa paremale seedimisele. Vanilje ja ravimtaimede tee on naturaalne ravim kõhutõbedest vabanemiseks, näiteks aitab see kõhuvalu- ja lahtisuse vastu. 

7. Vanilje aitab köha vastu. Sega vaniljet kuuma veega ning ongi valmis jook, mis leevendab kurguvalu ning muid probleeme - vaniljel on valuvaigistav toime. 

Foto: depositphotos

Võimalikud vanilje kõrvaltoimed

Vaniljet peetakse üldiselt ohutuks. Samas võib see nahale sattudes põhjustada nahaärritust ja mõningatel juhtudel ka hingamisraskusi. Ka peavalu või unetus võivad olla vanilje (liig)tarvitamise kõrvaltoimed. 

Ka raseduse ja imetamise ajal ei ole vanilje kasutamisele vastunäidustusi eeldusel, et doosid on mõõdukad.

Allikad: webmd.com, organicfacts.net, draxe.com, crystalspring.co.uk, businessinsider.com

Kui sulle see artikkel meeldis, jäta oma arvamus kommentaaridesse või lisa reaktsioon. Proovime luua oma lugejatele kvaliteetset ja huvitavat sisu. 

Huvitavatest pakkumistest esimesena teada saamiseks telli ka meie uudiskirja.

Kui oled olnud meie pikaaegne klient, siis oleks meil hea meel, kui lisad Google'isse Armastusele arvustuse. Arvustused aitavad meil olla otsingutes rohkem pildis. Aitäh! Klõpsa siia, et lisada arvustus.

Kommentaarid